בדיקת דירה לפני קניה

מדי שנה נמכרות כ-30 אלף דירות חדשות בישראל ועוד עשרות אלפים של נכסים יד שנייה מחליפים ידיים. מרבית הדירות נמכרות לאחר בדיקת בית קצרה ובסיסית של הרוכש הפוטנציאלי וזאת מבלי לבדוק לעומק את הנכס המוצע למכירה. גילוי הליקויים והנזקים בנכס, מסב מפח נפש גדול ובזבוז זמן ומשאבים בפתרון הבעיות. הכתבה הבאה תעסוק בנושא החשוב של בדיקת בית או דירה לפני קניה.

במקרים אחרים אף נעשית פנייה לבתי המשפט ולמשרדי עורכי הדין בטענות כי מכירת הנכס נעשתה שלא בתום לב, שכן במועד מכירת הנכס מחויב המוכר לגלות פרטים מהותיים אשר למצבו הפיזי של הנכס. איך תמנעו את מפח הנפש? ובכן, כל שדרוש הוא ביצוע בדיקה בסיסית.

בדיקת דירה לפני קניה

ניתן לבצע בדיקה מוקדמת של הנכס. בחו"ל מדובר בתהליך נפוץ ואילו בישראל עדיין יש רוכשים רבים שלא יודעים כיצד פונים למומחה לבדיקת בית או כל נכס ומה הליך בדיקת דירה יד שנייה לפני קניה. רוצים להזמין בדיקת בית לפני קניה לשם ביקורת הנכס והפקת חוות דעת הנדסית? ובכן, אספתי עבורכם שאלות רבות שעולות על ידי דיירים במעמד פנייתם אליי וגם תוך כדי התהליך. מוזמנים לבדוק אפשרות לתיאום בדיקת דירה לפני הקניה,

שאלות חשובות לפני הזמנת בודק דירה

לפניכם השאלות החשובות ביותר שכדאי שתשאלו את בודק הדירה:

אילו ליקויים אתה בודק בעת ביצוע בדיקת בית לפני קניה?

בדיקת הדירה לפני קניה או בדיקת הבית לפני קניה כוללת את כל המערכות בדירה – אינסטלציה, חשמל, ריצוף, טיח, צבע, רובה, כלים סניטריים, נגרות ומסגרות. בנוסף, נבדקות התוכניות של הדירה והמפרטים שסופקו במועד הרכישה, במידה שמדובר בדירה חדשה מקבלן. כמוכן, בבתים פרטיים נבדקים רכיבים נוספים במעטפת הבניין והפיתוח.

מתי בדיוק צריך להזמין אותך?

האם להזמין ביקורת בנכס – בדק בית לפני קניה, במועד קבלתה או רק אחרי שקיבלתי מפתח? ובכן, בדירות שנרכשות מקבלן או יזם, לרוב הבדיקה נעשית עם קבלת המפתח, או כפי שהקבלנים נוהגים לכנות, במועד חתימה על 'פרוטוקול קבלת הנכס'. אולם, מדי פעם אני נתקל גם בקבלנים אחרים, המאפשרים לבצע את הבדיקה לפני הרכישה או הכניסה לנכס. בדירות יד שנייה, חשוב שהבדיקה כאמור תעשה לפני הרכישה, או במעמד החוזי. מדגיש – רצוי ליצור עימי קשר לפני הרכישה.

בדיקת בית לפני קניה: התמודדות מול הקבלן

האם הקבלן מחויב לתקן את הליקויים לאחר בדיקת דירה לפני קנייה?

הקבלן מחויב לתקן את הליקויים במסגרת תקופות האחריות והבדק הנקובות בחוק.

מה עושים אחרי שקיבלנו את חוות הדעת?

לאחר קבלת חוות דעת הנדסית, יש להעבירה לקבלן, רצוי בדואר רשום ולבקש 'שיפעל לתיקון הליקויים כאמור מחוות הדעת'.

בדיקת בית לפני קניה: התמודדות מול הקבלן

במידה שמצאת ליקויים שאינם ניתנים לתיקון, מה אז עושים?

אם נמצאו ליקויים בדירה שאינם יישימים לתיקון, אך זניחים מבחינת תפקודם, יצוין בחוות הדעת שקיים ליקוי, אך אינו ישים לתיקון ולפיכך בהתאם – מומלץ לדרוש פיצוי כספי. עם זאת, במידה שהתגלה ליקוי מהותי בנכס דוגמת חריגה מדרישות מינימום, אזי תידרש חוות דעת שמאית שאומדת את ירידת הערך בנכס.

מה עושים במידה שהקבלן תיקן רק חלק מהליקויים?

תמיד ניתן לזמן אותי לביצוע בדיקת בית חוזרת בנכס לצורך קבלת חוות דעת משלימה. במהלך הבדיקה אני עובר שוב על כל הליקויים ומציין מה תוקן, תוקן חלקית או שכלל לא טופל. אם הקבלן לא פעל לתיקון כלל הליקויים, נדרש לרשום מכתב התראה נוסף לצורך תיקון הליקויים מחוות הדעת.

הליך בדיקת בית לפני קניה

כיצד מתנהל הליך הבדיקה? לפניכם כל מה שתצטרכו לדעת.

כמה זמן לוקחת הבדיקה ומתי נקבל את חוות הדעת?

בדיקת בית ייסודית לנכס עורכת בין שעה לשלוש שעות, תלוי בגודל הנכס ובאיכות הבנייה. לאחר מכן, נדרש עוד כיום בממוצע להכין את חוות הדעת.

האם חוות הדעת יכולה לשמש אותי בבית משפט?

חוות הדעת של בדיקת בית לפני קניה משמשת כאסמכתא משפטית לכל דבר ועניין. בתחילת חוות הדעת אני מצהיר שאין לי שום עניין בנכס ודין חוות הדעת הינה כדין מתן עדות בבית משפט.

בדיקת דירה

איך אתה בודק את הנכס?

בדיקת הנכס הינה בדיקה ויזואלית. אני לא שובר ריצוף או מגלה צנרת, במהלך הבדיקה אני נעזר במכשור מקובל המסייע לי בבדיקת ליקויים אפשריים דוגמת מדידים, פלסים, פרוטימר, מנומטר וכדומה.

האם נדרשת בדיקות נוספות בנכס מעבר לבדיקה שלך כמומחה?

בדיקות נוספות בנכס מתבצעות לרוב לצרכי בית משפט או במקרים בהם מתגלים ליקויים שנדרשים בביצוע בדיקת מעבדה כדי לגבש חוות דעת מלאה, דוגמת: החלקה, שליפה, בטון , תכולת רטיבות וכיוצא בזה.

לכל השכנים בבניין יש את אותה הבעיה, יכול להיות שגם אצלנו?

במרבית המקרים, תקלות שחוזרות על עצמן במספר דירות בבניין, מעידות על כשל מערכתי בביצוע. לעיתים הן נובעות מפרטי ביצוע לא טובים ולעיתים בביצוע לקוי של קבלן מערכת ספציפי שביצע עבודה בבניין כל זאת ניתן לגלות לאחר ביצוע בדיקת בית ייסודית שתגלה לנו מחדלים שונים.

האם ניתנת אחריות עבור הבדיקה?

בשונה מביצוע, המומחה אינו מפקח על תיקון הליקויים, אלא אם נדרש לכך. המומחה במקרה זה חווה דעה לליקויים בנכס וגם מפרט את אופן תיקון הליקויים הנדרש. במידה שנפגע האמון בין הדייר לקבלן, ניתן להכיל פיקוח הנדסי על ביצוע העבודות של הקבלן, על מנת לוודא שהליקויים יטופלו עד תום.

בדיקת בית לפני קניה

מידע נוסף בנושא

בדיקת בית לפני קניה

לפני שאתם נכנסים לדירה חדשה שרכשתם, חשוב מאוד לבצע בדיקת בית לפני קניה. מדובר בבדיקה שנקראת בדק בית ומטרתה לאתר ליקויים בתהליך הבניה. כך למשל הבדיקה יכולה להציף ליקויי איטום או ליקויים אחרים למשל במערכת החשמל או בזיגוג. הבדיקה כוללת רצף של בדיקות רבות והיא מתבצעת על ידי איש מקצוע שהוסמך לכך, שהוא בהכשרתו גם הנדסאי או מהנדס. כדאי מאוד לפנות לחברה המבצעת בדיקת בדק בית.

בדיקת המפרט

בדיקת בית לפני קניה כוללת כאמור כמה אלמנטים כאשר אחד הנושאים שנבדקים הוא המפרט. במסגרת הזו בודקים האם בדירה נכלל כל מה שמופיע במפרט. כך למשל נבדק סוג הריצוף – האם הוא תואם להתחייבות הקבלן מבחינת סוג וגודל. נבדקים גם לוחות החשמל מבחינת גודל וגם למשל הזיגוג וחיפויים לחדרים רטובים כמו האמבטיה מבחינת גובה תקין כמופיע במפרט.

בדיקת בית לפני קניה – בדיקת הליקויים

לצד בדיקת ההתאמה למפרט בדיקת בית לפני קניה גם כוללת בדיקת ליקויים. איש המקצוע יבדוק בצורה יסודית רשימה ליקויים פוטנציאליים ארוכה שכוללת למשל בדיקת רטיבות, בדיקה של מיקום נקודות החשמל, בדיקת שיפוע של הרצפה, בדיקה של מעקות ועוד.

לכאורה לא אמורים להופיע ליקויים אך המציאות מלמדת שתהליך הבניה כן חשוף להופעת ליקויים אם בשל עבודה לא מספיק מקצועית, או שימוש בחומרי גלם זולים, או טעויות אנוש.

בדק בית לפני קניה: חוות דעת הנדסית

התוצר הסופי של בדיקת בית לפני קניה הוא דוח שמספקת לכם החברה שביצעה את בדק הבית – הדוח נקרא 'חוות דעת הנדסית' והוא דוח מפורט שכולל גם את תיאור הליקויים בניסוח ברור שלא משתמע לשני פנים, וגם צירוף של צילומים, אסמכתאות וכל מה שדרוש על מנת לבסס את רשימת הליקויים שנמצאו. לחוות הדעת ההנדסית ישנה משמעות משפטית למקרה הצורך, וקבלנים מתייחסים ברצינות לחוות דעת הנדסיות שהדיירים מגישים להם.

וועד הבית

גם וועד הבית בבניין יכול להזמין בדיקת בית לפני קניה לשטחים המשותפים בבניין, או שניתן לבצע את הבדיקה אחרי האכלוס.

כך או אחרת בדיקת בית לפני קניה היא חובה, ואל תוותרו עליה.

מעוניינים להיכנס לדירה בבטחון ?

השאירו פרטיכם ואנחנו נעזור לכם

    מעוניינים להיכנס לדירה בבטחון ?

    השאירו פרטים ותוכלו להיות בטוחים

    חברת קידום אתרים אורגני חברת קידום אתרים אורגני
    נשמח לעמוד לשירותכם דילוג לתוכן