מה עושים כאשר מגלים ליקוי בניה?! נדרש להפריד בין דייר הנמצא בתקופת הבדק/אחריות של הקבלן ובין אם מחוץ לתקופת האחריות הזו. במקרים בהם יש אמא ואבא לפרויקט, כלומר הדייר נמצא בתקופת האחריות מבחינה משפטית ויש למי לפנות, הרי שיש לפנות לקבלן/ליזם ולשטוח בפניהם את הבעיות שהתגלו בדירה.

התמודדות מול הקבלן בעת גילוי ליקויי בניה

הדרך הטובה ביותר הינה על ידי שליחת מכתב, אימייל או כל אסמכתא אחרת, בלבד שתהיה כתובה וממוסמכת. הדבר חשוב לשני הצדדים, היות וגם הקבלן יכול להשתמש בנתוני פניות הדיירים לצרכי ניתוח ואפיון תקלות באתרים, תוך כדי הפקת לקחים. ואלו את הדייר זה יכול לשרת במקרה בו יחליט הקבלן שלא לתקן את הליקויים ולברוח מאחריות.

במקרים בהם מתחיל הקבלן למסמס את הדייר בתשובות שאינן במקומם, למרוח את לו"ז לתיקון הליקויים, נדרש הדייר לפנות בשנית, תוך כדי ציון תאריכים והליקויים השונים שהתגלו בנכס. בעידן הנוכחי, דיירים רבים מקימים קבוצות בפייסבוק, טוויטר ורשתות חברתיות נוספות, בהם מתאגדים דיירי הבניין ושוטחים טענותיהם זה בזה. במקרים של היעדר טיפול ע"י הקבלן, השמועות רצות 'כאש בשדה קוצים'. מה שפועל לרעתו של הקבלן, שבמקום למזער את הנזקים מבעוד מועד, הדבר מתגלגל לפתחו לכדור שלג.

פניה למומחה בתחום הבניין והפקת חוות דעת הנדסית, תגלה דברים רבים ונוספים אשר הדיירים אינם מודעים להם. במקרים רבים נוכחתי לשמוע דיירים מופתעים מכמות הליקויים שנמצאו בדירתם וזאת לאחר שהקבלן החליט לנסות למשוך את הדיירים. בסופו של יום הקבלן מוצא עצמו מול רשימה גדולה יותר של ליקויי בנייה המגובים בחוות דעת הנדסית וכל שנותר לו, הוא לתקן.

האם הקבלן פועל לתיקון ליקויי הבניה?

במקרים בהם אין היענות מצד הקבלן וזאת לאחר מספר ניסיונות התקשרות מצד הדייר, נדרש הדייר לפנות לקבלת חוות דעת הנדסית. 'חוות הדעת' הינה בדיקה מקיפה של הנכס בה יבדקו הליקויים תחת זכוכית מגדלת ובעיניים מקצועיות. חוות הדעת תדבר אל הקבלן בשפה ההנדסית ותחייב אותו לתיקון הליקויים בשפה המשפטית. קבלנים רבים מבינים שכאשר דייר פונה לקבלת חוות דעת, משמע שקצרה דרכם לפנות לערכאות ובקיצור, נמאסו עליהם המשחקים.

יובהר כי חלק לא מבוטל מהקבלנים, נוטים לטפל בליקויים שבאחריותם ולמזער את החשיפה של הדיירים לשיחות חולין עם דיירים נוספים, או יותר חמור מול רוכשים פוטנציאלים. יש קבלנים הנוטים לשלוח מהנדס על מנת להוציא דו"ח נגדי ויש אשר פועלים לתיקון הליקויים באופן מיידי. כל עוד תוקנו הליקויים באופן מקצועי הנדרש מקבלן סביר, אזי תנוח דעתו של הדייר.

במקרים בהם מנסה הקבלן לתקן חלק מהליקויים, 'הקלים שבינם'. נדרש הדייר להפנות את הקבלן לחוות הדעת. לעיתים, כאשר מתגלות מחלוקות לחלק מהליקויים שצויינו בחוות הדעת, ניתן לגשר על המחלוקות בהידברות עם הקבלן ואף לשלב את המומחה בשיח. ואלו במקרים בהם לא ניתן להגיע להסכמות, יוציא הדייר 'מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים', בתקווה שזה ירכך דרכו לקבלן.

מעוניינים בביצוע בדיקת ליקויי בניה? ניר גורוביץ' וידר, אדריכל בעל תואר B.ARC, המתמחה בביקורות מבנים, בדק בית מקצועי והפקות חוות דעת הנדסית, יספק לכם שירות מקיף וייעוץ הנדסי בכל הנדרש והנחוץ לצורך תקינות הנכס, גילוי ליקויי בניה, תיקון הליקויים לאלתר והתמודדות מול הקבלן המבצע. פנו אליי עוד היום לקבלת הסבר קצר על התהליך ותיאום ביקור בנכס.

מעוניינים להיכנס לדירה בבטחון ?

השאירו פרטיכם ואנחנו נעזור לכם

    מעוניינים להיכנס לדירה בבטחון ?

    השאירו פרטים ותוכלו להיות בטוחים

    חברת קידום אתרים אורגני חברת קידום אתרים אורגני
    נשמח לעמוד לשירותכם דילוג לתוכן