כאשר דנים בנושא התיישנות בליקוי בניה ואחריות על טיפול בהם, יש להתחשב במספר דברים. דין ההתיישנות לתביעה חוזית הינו 7 שנים, עם זאת במקרים רבים בהם מתגלים ליקויים נסתרים, אשר לדעת ביהמ"ש לא היה ניתן לראותם בשנים הראשונות, אלא רק בבדיקה של מומחה. תקופת ההתיישנות, מתארכת עד כ – 10 שנים.

דוגמא –  להלן דברי כב' השופט סוקול בת"א 28365/99 (1) הנזכר, בעניין זה: זאת ועוד חלק ניכר מהפגמים לא התגלו ולא ניתן היה לגלותם בעת מסירת החזקה. לגבי אותם פגמים שלא התגלו ולא ניתן היה לגלותם בעת המסירה, חלה הוראות סעיף 8 לחוק ההתיישנות ולפיה המועד לתחילת המרוץ יחל רק במועד גילוי (ראה ע"א148/89 שיכון עובדים בע"מ נ' עז' יוסף בליבאום ז"ל, פד"י מ"ט (5), 485)".

דוגמא – נקבע בע"א 86/86 (3) אחד העם שפירא בע"מ נגד אריה ורבקה לשם, בית המשפט המחוזי בחיפה, כי פרוזדור צר בדירה ביחס לדרישות התקנות – הוא בבחינת ליקוי נסתר אף על פי שהדייר רואה את הפרוזדור, וזאת מפני שהוא אינו מכיר את פרטי החוק והתקנות ואינו יודע מהן המידות הדרושות.

לפיכך, לגבי ליקוי מעין זה (פרוזדור צר) וליקויים אחרים שהם בגדר ליקויים נסתרים, מניין תקופת ההתיישנות מתחיל עם גילויו של כל ליקוי – מן הסתם ממועד בדיקת הדירה על ידי מומחה.

הקבלן אחראי לקונה 'יד שניה'

קונה דירה מיד שנייה המגלה ליקויים בדירתו לאחר ביצוע בדק בית, יכול לתבוע את הקבלן/המוכר המקורי של הדירה בגין הליקויים. זאת למרות שלא נערך שום הסכם בין אותו קונה לבין הקבלן שבנה את הדירה ומכרה לאחרים.

סוגיה זו הועלתה בע"א 310/87 מיזן מרקו נגד דרוקר זכריה בע"מ, בבית-המשפט המחוזי בחיפה בפני השופטים: נ' קליינברגר, ד' קציר וט' שטרסברג-כהן. פסק-הדין לא פורסם ברשומות, פורסם בספר "תכנון דירה כחוק" בהוצאת "בורסי" תשס"ב עמ' 293. בית-משפט השלום דחה על הסף את תביעת הדיירים לפיצויים בגין ליקויי תכנון ובניה, ולפיכך, בא-כוח הדיירים, עו"ד אהרן מרגלית מחיפה, הגיש ערעור על פסק-הדין.

בית המשפט שבערעור פסק: "מבחינה עקרונית, איפוא, המשיבה אחראית לנזק שנגרם למערערים עקב רשלנותה בבניית הדירה הנ"ל, כנטען בכתב התביעה, וכבר מטעם זה לא היה מקום לדחיית תביעתם על הסף". קונה דירה זכאי לדירה תקינה גם אם לא קנה אותה ישירות מהקבלן, אלא ממי שרכש את הדירה מהקבלן, וזאת למרות שלא נערך כל הסכם בינו לבין הקבלן. הקבלן אחראי כלפיו על מניעת ליקויי הבנייה, מהטעם שחובה זו אינה רק על בסיס חוזי. כך נקבע בפסקי-דין רבים בישראל במשך עשרות שנים, מאז ע"א 451/66 הנזכר ועד לפסק-דין עכשווי של בית המשפט העליון.

"יהא דבר זה אשר יהא, אחריות הנתבעת כלפי התובעים אינה נובעת רק מיחסים חוזיים, אלא משום חובתה כבונת הדירות להקים בניין בטוח לשימוש ולמגורים. חובה זו אינה מוגבלת ליחסים חוזיים, אלא 'קיימת כלפי כולי עלמא'".

חושש מסעיף של התיישנות בליקוי בניה? פנה עוד היום לקבלת 'יעוץ הנדסי' בכל הקשור לתביעות משפטיות.

לחצו כאן למעבר לעמוד של חוות דעת הנדסיות.

מעוניינים להיכנס לדירה בבטחון ?

השאירו פרטיכם ואנחנו נעזור לכם

    מעוניינים להיכנס לדירה בבטחון ?

    השאירו פרטים ותוכלו להיות בטוחים

    חברת קידום אתרים אורגני חברת קידום אתרים אורגני
    נשמח לעמוד לשירותכם דילוג לתוכן