תהליך ביצוע חוות דעת הנדסיות בנכס הוא חשוב ביותר! הפקת חוות דעת מתבצעת על ידי מומחה שמוסמך לערוך אותה ואשר משמש בתור עד מומחה. חוות דעת הנדסית בנכס מסתמכת על בדיקה ויזואלית תוך שימוש בעזרים מקובלים. והיא משמשת ככלי הנדסי ומשפטי כאחד. מחד, הדיירים לעיתים מתקשים לנהל דיאלוג עם הקבלן בנוגע לסוגיות הנדסיות בגלל מורכבותם והידע הנדרש. ומאידך, לקבלן אין את הזמן להשקיע בשיחות חולין עם הדיירים, ומתן הסברים שלא תמיד ברורים מאליהם. מאחר ונושא הבניין הינו עולם ומלואו בדומה לכל תחום אחר הדורש התמקצעות, הרי שהמומחה משמש כמתורגמן עבור הקבלן לצרכי הדיירים.

בנוסף, דיירים המציגים טיעונים משכנעים המגובים באסמכתא של חוות דעת לאחר בדיקה זוכים ליחס אחר מצד הקבלן. חוות הדעת הינה דו"ח הכולל סקירה עניינית של המבנה בפן ההנדסי, אשר בו בודק המומחה את התאמת המבנה לתקנות הרלוונטיות.

מה יופיע בחוות דעת הנדסיות?

כלל הליקויים נבדקים ומתועדים במהלך הסיור בנכס. ובהתאם לממצאים תופק חוות הדעת ההנדסית. בחוות הדעת, יצויינו כלל הליקויים שאינם עומדים בדרישות ואשר טעונים תיקון. בנוסף, ייבדקו גם אי התאמות בין מפרט המכר והתכניות שצורפו לדייר בעת רכישת הדירה ובין המצב בפועל. בסיום הבדיקה, ישלח לדייר דו"ח מפורט = 'חוות דעת הנדסית', בה יצוינו כלל הליקויים שיתגלו בנכס ואשר תשמש את הדייר לצורך המשך התנהלות מול הקבלן או היזם. יובהר שחוות הדעת משמשת כאסמכתא משפטית לכל דבר ועניין ואלו הקבלן מחויב לפעול לתיקון הליקויים תוך פרק זמן סביר וזאת בהתאם לחומרתם.

משך בדיקת הנכס לשם הכנת חוות דעת

הזמן הנדרש לבדוק מבנה משתנה בעיקר בשטח אותו נדרש לסקור. דירות סטנדרטיות בין 3-5 חדרים, זמן הבדיקה בממוצע הינו שעה וחצי עד שעתיים, בדירות גדולות ובבתים פרטיים זמן הבדיקה הינו עד 3 שעות ולפעמים גם יותר.

חוות דעת הנדסית לצרכים משפטיים

בפן המשפטי, קורה לא מעט שרוכשים מגיעים לבתי משפט עם הרבה חומר באשר להתנהלות הלקויה של הקבלן והיעדר תיקון הליקויים. עם זאת, ללא חוות דעת המכמתת את הנזק ואומדת באופן אמיתי ושקוף את הליקויים בנכס, לצערי, דוחים בתי המשפט את התביעות מהיעדר חומר שניתן לדון בו. במקרים טובים יותר קובעים מועד לדיון נוסף, עד לאחר קבלת חוות דעת מהדייר. צריך להבין שבבתי המשפט יושבים אנשים בדיוק כמו הרוכשים ללא ידע הנדסי ואין ביכולתם להכריע בסוגיות ללא תימוכין כל שהוא.

אם כך, בדיקת דירה או בדק בית לפני ובמעמד רכישה הינה בגדר חובה, בדומה לקבלת חוות דעת מומחה לפני ניתוח או בדיקת רכב לפני רכישה. ישנם דיירים שמזמינים בדיקה כדי לישון בשקט בלילה וישנם כאילו שנמצאים כבר בתהליך הידברות מתמשך עם קבלן בנוגע לתיקון ליקויים שטרם נפתרו ובהתאם מזמינים מומחה לבדיקת הנכס. במקרים אחרים, יש שמזמינים בדיקה בנכס בדומה לכל בדיקה שמבצעים לפני רכישה גדולה.

חוות דעת רכוש משותף

חוות דעת 'לרכוש משותף' היא חוות דעת הסוקרת בין השאר את הליקויים ברכוש המשותף. סקירת הרכוש המשותף ברבי קומות אינה משימה פשוטה ולו רק בגלל השטחים הרבים אותם נדרש לכסות. רבי הקומות בישראל נבנים, תוך כדי היוועצות ותכנון מוקדם עם הרבה משרדי תכנון בכל הקשור למתקני תברואה / נגישות / בטיחות / אקוסטיקה / איטום / מיזוג / חשמל ועוד. עם זאת, על אף התכנון המוקדם, ניתן למצוא פערים בין התכניות שקיבלו תוקף ובין גמר הביצוע בפועל. זה עלול לקרות כאשר הקבלן מתרשל ולא מבצע את תכולת העבודה על מרכיביה באופן המיטבי.

במידה ומתעוררות בעיות שמצריכות בדיקת גורם נוסף, תיערך חוות דעת נוספת ייעודית לבעיה שהועלתה ובהתאם יסקרו את שאר רכיבי המבנה לגופו. במקרים בהם המערכות באחריות הקבלן, מומלץ להקדים ולהפנות את הבעיה לפתחו של הקבלן או למתכנן המערכת לצורך פתרון מהיר של הבעיה.

בשונה מדירות, 'סקירת הרכוש המשותף' חשובה מאוד, לאור העובדה כי הטיפול בשטחים אלו נופל על כתפי הוועדים או חברות ניהול מטעמם. הם לא תמיד מתמצאים בתפעול ובתחזוקת המערכות השונות והמורכבות, כל שכן דרישות המערכות והתאמתם לתקנים השונים.

מחיר חוות דעת הנדסית

עלות חוות הדעת משתנה בהתאם לגודל הנכס, וטווח המחירים נע בין 1,300 ש"ח לבין 1,800 ש"ח, כאשר כמובן שבבתים גדולים בהם נדרש לכסות שטח גדול מאוד, עלות הבדיקה והפקת חוות הדעת יעלו בהתאם. מעוניינים לדעת מחירים נוספים? היכנסו לעמוד מחיר בדק בית.

הליך קבלת חוות הדעת הינו פשוט וכל שנדרש הוא התקשרות עם חברת ניר גורוביץ' וידר.

חוות דעת לדוגמא:

מעוניינים להיכנס לדירה בבטחון ?

השאירו פרטיכם ואנחנו נעזור לכם

    מעוניינים להיכנס לדירה בבטחון ?

    השאירו פרטים ותוכלו להיות בטוחים

    חברת קידום אתרים אורגני חברת קידום אתרים אורגני
    נשמח לעמוד לשירותכם דילוג לתוכן