לא אחת שואלים אותי דיירים, מתי מומלץ לבצע בדיקת דירה!? ולפעמים אני נשאל האם מומלץ לבצע בדק בית!?

אני בדעה שההיגיון הבריא גובר על הכול. אז נתחיל בשאלה מתי לבצע את בדיקת דירה. בדיקה ניתן לבצע במבנה בכל שלב של החיים שלו, כמובן שבמידה והשאלה הנה בפן המשפטי הרי שחשוב שהבדיקה תהיה קורבה למסירה בפועל של הדירה אבל אין חובה. דייר יכול לבדוק את הנכס כל עוד אין התיישנות עליו, כלומר גם לאחר שנים של מגורים בנכס ניתן להזמין בדק בית ולהעביר את חוות הדעת לקבלן. כמובן, שדיירים רבים לא מודעים לכך ואלו שכן הנם לרוב בקיאים בתחום עריכת הדין. את הבדיקה כאמור רצוי תמיד  לבצע בסמוך למסירה, הרעיון הוא שבמידה ובדק הבית יבוצע לפני המסירה אז יש סיכוי שהקבלן יספיק לתקן את הליקויים בנכס מבלי שתדרשו לקחת ימי חופש, עוד לפני שיש ריהוט בדירה וזהו הרי המצב הרצוי. חשוב להבין שישנם קבלנים שאינם מאפשרים לבצע בדיקת לפני קבלת הנכס בדומה לביצוע שינויים בנכס. הקבלן מנסה למזער לעצמו את כאבי הראש המיותרים מול הדייר והבודק מטעמו. במקרים כאלו, אין שום בעיה לבצע את הבדיקה לאחר קבלת הנכס, מבחינתי חשוב לפני הכנסת הרהיטים וביצוע השינויים בדירה, מהטעם הפשוט כי יותר נוח לבדוק דירה נקייה מריהוט.

מתי לבצע את בדק הבית?

את הבדיקה רצוי לבצע לפני קבלת הדירה, אך אין חובה. לשאלה השנייה האם מומלץ לבצע בדיקה, כאחד שעוסק בתחום שנים, ישנם מקרים לא מעטים בהם מתגלים ליקויים שהיה חשוב לו דווחו בזמן אמת לרוכש הפוטנציאלי או לדייר החדש. במקרים אלו מתגלים לא אחת מחלוקות, אנשים פועלים מתוך הרגש ולא ההיגיון, מה שמביא הרבה דיירים לפנות לערכאות משפטיות עוד לפני שגרו בנכס ובמקרים לא מעטים עוד בשנה הראשונה. חשוב לציין כי מרבית הקבלנים קשובים לצרכי הדיירים ואלו שלא בכל זאת תפגשו בערכאות. לא צריך לחשוש להעביר התראה לקבלן ובטח לא לפנות לערכאות. אולם חשוב לעמוד על הדברים הגדולים בחוות הדעת ולנסות לבדוק האם קיימת כדאיות בפנייה לערכאות. ישנם דיירים שמעוניינים באמת ובתמים בתיקון הליקויים בנכס, כאשר בשלב זה הנם יכולים לתבוע רק לצו עשה שמשמעותו שאינכם מעוניינים בפיצוי כספי אלא רק בתיקון הליקויים, מה שמחדד מאוד את כוונתכם האמתית בפני בית המשפט.

עם זאת, חשוב להבהיר שפנייה לערכאות בנוגע לליקויי בניה חייבת להיות מצורפת לתביעה חוות דעת. ללא חוות דעת בית המשפט יצטרך להחזיר אתכם על מנת לספק חוות דעת במקרה הטוב ובמקרה הגרוע יכול לבטל את התביעה על הסף.

הבדיקה תמיד מומלצת גם אם הנכס נקי מליקויים, לפחות תשנו טוב בלילה. חשוב להבין שכבודק ההסתכלות על מערכות הבניין שונה לגמרי מהראיה של הדייר. ישנם תקנים רבים הנוגעים לתקינות הנכס בין אם חלקם חשובים יותר ובין אם פחות. משמעות חוות הדעת שנמסרת לקבלן הנה שכוונתכם רצינית מאחר ושלמתם לבעל מקצוע שיבדוק עבורכם את הנכס. על תתנו לקבלנים להוריד לכם את הרוח מהמפרשים בטיעונים שהבודק אינו מבין וטענות נוספות שלכולן אין אחיזה במציאות למעט העובדה שהקבלן מנסה לנפנף אותכם.

במקרים אלו, הנכם יכולים תמיד להתקשר ולקבל עצה טובה אשר להתנהלות מול הקבלנים. במקרים רבים ראיתי שהעצות עוזרות בהתנהלות השוטפת מול הקבלן ומחדדות לו את מיקומו ותפקידו. שלא יבלבלו אותכם, שילמתם מיטב כספכם אתם מבקשים תמורה מלאה לתשלום. לכל שאלה נוספת תתקשרו אלי ניר גורוביץ 077-7298430 / השאירו פרטים ותמיד תקבלו מענה מהיר ידידותי ואיכותי.

מעוניינים להיכנס לדירה בבטחון ?

השאירו פרטיכם ואנחנו נעזור לכם

    מעוניינים להיכנס לדירה בבטחון ?

    השאירו פרטים ותוכלו להיות בטוחים

    חברת קידום אתרים אורגני חברת קידום אתרים אורגני
    נשמח לעמוד לשירותכם דילוג לתוכן