הדעה הרווחת כי מרבית כשלי הרטיבות בבניינים מקורם בצנרת הינה שגויה ומטעה ועל כך ראו פירוט נרחב במסגרת ליקוי רטיבות. עם זאת, קיימים לא מעט כשלים בנושא צנרת ועם זאת בכמות נמוכה משמעותית מליקויים אחרים ובטח ובטח לא גורם עיקרי לרטיבות בנכס.

רכיבי מערכת האינסטלציה בבניין

מערכת אספקת מים לבניין – מקורה מהרשות העירונית ו/או מתאגיד המים העירוני. לרוב הצנרת עוברת בחדר המשאבות הכולל מאגרי מים ומשאבות לחץ. למערכת המים מחוברת באופן נפרד גם צנרת מערכת כיבוי אש, הנשלטת גם היא על ידי משאבות ובקרים. כל צנרת אספקת המים והכיבוי פרוסות לכל גובה הנכס, כולל כיסוי השטחים המשותפים וזאת בהתאם לתקנות ולדרישות הרשות.

צנרת אספקת המים מספקת מים לשתיה, רחצה ושטיפה באופן קבוע וללא הפסקה. לעומתה, צנרת כיבוי אש פועלת רק במקרה של שריפה. במערכות סולאריות קיימת מערכת סחרור מים המקבלת גם היא מים מצינור האספקה הראשי.

בנוסף, קיימת בבניין צנרת דלוחין ושופכין ("ביוב"), אשר לרוב מחוברות יחד ומתועלות לביוב של הרשות העירונית. לעיתים הן מופרדות, כאשר הביוב מתועל למערכת הביוב ואלו הדלוחין בחלקם מתועלים לבריכות נפרדות ולאחר טיפול מושבים לצורך השקיית שטחים ציבוריים – מים אפורים.

בנוסף, קיימת בבניין גם צנרת מי גשם 'צמ"ג', כשמה כן היא – מטרתה לאסוף את מי הגשמים משטח הגגות/מרפסות/תקרות חניונים ולנקזם למערכת תיעול של הרשות, באופן נפרד לגמרי ממערכת הביוב.

פריסת האביזרים בדירה הינה כדלהלן –

 • מערכת אספקת מים – תייצר מים חמים/קרים לכלל הברזים בדירה(המע' מותקנת בצורה קווית/מקבילה, משמעות עם או בלי מרכזיה 'מחלק').
 • מערכת הדלוחין/שופכין – תאסוף את המים מהמקלחות והכיורים, כולל אסלות לביוב. מאחר ובצנרת זו עוברים משקעים ולכלוכים, עפ"י הדרישות חייבים למקם ביקורות/פקקים/הסתעפויות ומחסומי ריח, אשר יכולים לשמש לתחזוקה שוטפת בנכס, במקרים של סתימות.
 • מערכת כיבוי – מותקנת בצמוד לתקרה ומחופה לרוב בגבס, האביזרים היחידים שבולטים הינם המתזים המופעלים בזמן שריפה בלבד, או במקרה כשל.
 • הדרישות לכל אחת ממערכות אלו שונות, אך עם הרבה הגיון בריא, שמטרתן לאפשר מגורים בנכס. לפני הכניסה יש לבצע בדק בית יסודי על מנת לגלות ליקויים.

ליקויים באינסטלציה ותקלות נוספות

העולם של ליקויים באיסטלציה כולל מספר תקלות נפוצות. מחברים ואביזרים שאינם מחוברים כנדרש ומיצרים נזילות, היעדר לחץ מים, היעדר מאריכים בקופסאות ניקוז, היעדר מחסומי ריח, ריחות לא נעימים ורעשים מצנרת כתוצאה מהצרות הקווים בנק' מסויימות. חלודה וקורזיה מואצת, כתוצאה מקוטביות בצנ' ו/או היעדר מחבר חיץ דיאלקטרי, אביק ומונעי הצפה משוחררים, היעדר גומיות, קוטר צנרות ו/או צנרות שאינן עומדות בדרישות, הטמנת צנ' במצעים ללא כיסוי כנדרש ועוד.

לחצו כאן למידע על שירות:  חוות דעת הנדסיות

מעוניינים להיכנס לדירה בבטחון ?

השאירו פרטיכם ואנחנו נעזור לכם

  מעוניינים להיכנס לדירה בבטחון ?

  השאירו פרטים ותוכלו להיות בטוחים

  חברת קידום אתרים אורגני חברת קידום אתרים אורגני
  נשמח לעמוד לשירותכם דילוג לתוכן