כאשר מדברים על ליקויים בחיפוי קירות, יש להבדיל בין חיפוי פנים, קרי חיפוי קירות בחדרים רטובים, חדרי מדרגות ולוביים ובין החיפוי החיצוני בבניין. מערכת החיפוי המשמשת בדירות המשמשת בעיקר לחיפוי הקירות בחדרים רטובים, מטרתה בעיקר אסטטית, היות ואיטום הקירות נעשה ללא קשר לחיפויים.

מובהר בזאת, כי מערכת החיפוי מסייעת להרחקת המים כל עוד מיושמת כנדרש ועם זאת משמשת להסעה בלבד ולא לאיטום. החיפוי הנבחר, תכונותיו, חסרונתיו ומעלותיו הינם בדומה 'למערכת הריצוף', על אף שמקדם ההחלקה בקירות לא נדרש וזאת בשונה מהדרישות ברצפה. מערכת נוספת של חיפויים משמשת אותנו בעשור האחרון בחיפוי המבנים. בדק בית לאיתור ליקויים בחיפוי קירות היא חשובה ביותר.

שיטות לחיפוי קירות ומבנים

 • שיטה רטובה, בה תולים את האבן על גבי החזית.
 • שיטה מתועשת בה יוצקים את האבן כנגד הקיר בין עם בשכיבה בטרומי ובין עם בעמידה בברונביץ. בשיטות המתועשות, דואגים לעגן את האבן לקיר בעזרת סיכות, כולל איטום גב האבן ואלו בשיטה הרטובה, תולים את האבן בשימוש סיכות ורשתות מקדימות ע"ג קירות המבנה. השיטה הנפוצה כיום הינה השיטה המתועשת.
 • השיטה היבשה, בה ממקמים מע' תלייה ע"ג המבנה ועליה תולים את האבן בהרחקה בדומה לקירות מסך.
 • בהדבקה, ישירות ע"ג הקיר, בדומה לחדרים רטובים. שיטה זו כמעט ונעלמה מהעולם, מהרגע בו נולדה השיטה המתועשת, מה גם שבמידה ואין אפשרות ליישם חיפוי בהדבקה מעל גובה 2 מטרים ללא עיגון מכאני (חיזוק ע"י ברגים) דבר המייקר משמעותית את ביצוע החיפוי.

חיפוי קירות – יתרונות וחסרונות

בשיטה הרטובה, קיים מעבר מים גדול בגב האבן ובעצם האבן חשופה יותר למפגעים, מה שכמעט ולא קיים בשיטה המתועשת. בשיטה הרטובה, בגלל אופן הביצוע, קיימת סבירות גבוה יותר לנשירת החיפוי. בשיטה המתועשת, האבן הינה כמעט חלק אינטגרלי מקיר המבנה, בשיטה המתועשת אורך החיים של המבנה והחיפויים בפרט מתארכים משמעותית וזאת כל עוד המבנה מטופל ומתוחזק על בסיס תקופתי.

בשתי השיטות, נדרש להעביר את האבן בבדיקות למניעת התפוררות האבן במהלך השנים. בשיטה המתועשת, מתקצר זמן הביצוע באופן משמעותי על פני השיטה הרטובה ועם זאת, נדרש פיקוח קפדני על אופן ביצוע התבניות, החומרים והייישום. ועדיין, על אף הטכנולוגיה והפיקוח באתרים, במהלך בדק בית איכותי ניתן למצוא תקלות רבות גם בנושא חיפויים.

ליקויים נפוצים בחיפוי קירות

נשירת חיפויים, כתוצאה מהיעדר חפייה של הזיון וגב האבן, שימוש באבנים לא טובות שאינן עומדות בדרישות. סגרגציות בעיקר בדופן התקרות הנוצקות בשיטה קונבנציונאלית וכתוצאה מכך מעבר מים בחתך קיר-תקרה לדירות. שימוש באביזרי תלייה 'סיכות' באיכות נמוכה, היעדר עיגונים מכאניים באזורים בהם בוצעו השלמות בשיטה רטובה וגם יישום לא טוב בחלק מן הדרישות. יובהר בזאת, כי וועדי הבתים ו/או חברות הניהול מטעמם מחוייבות בבדיקות תקופתיות עפ"י 'תקן תחזוקת מבנים' ואשר לעיתים רבות אינו מיושם מחוסר הבנה ומודעות לדרישות התקן והמשמעויות הנגזרות מכך.

לחץ כאן למידע נוסף על – בדיקת רטיבות

מעוניינים להיכנס לדירה בבטחון ?

השאירו פרטיכם ואנחנו נעזור לכם

  מעוניינים להיכנס לדירה בבטחון ?

  השאירו פרטים ותוכלו להיות בטוחים

  חברת קידום אתרים אורגני חברת קידום אתרים אורגני
  נשמח לעמוד לשירותכם דילוג לתוכן