ליקויי בניה

ליקויי בניה הינה הגדרה כללית לכלל הליקויים בבניין. ועם זאת, ניתן לחלק את קטגוריית ליקויי הבניה לשתי קבוצות. האחת, ליקויים בביצוע. השניה היא ליקויים בתכנון, במפרט או אי התאמה כללית.

ליקויי בניה

ליקויי בניה – ליקויים בביצוע

זו קבוצת ליקויי בניה הנפוצה יותר ובה נתקלים מרבית הרוכשים באופן זה או אחר כעניין שבשגרה. הסיבה לליקויים אלה מורכבת גם היא ממספר גורמים, אם כי במאקרו ניתן להגדיר את הסיבה העיקרית לליקויי בנייה כהיעדר פיקוח. ועדיין, אלה מספר גורמים לליקויי בנייה בביצוע:

 • שימוש לא נכון בחומרים.
 • יישום לא נכון של פרטי הבניין.
 • ביצוע שלא לפי דרישות התקן – ביצוע לא איכותי.

חשוב לציין כי ליקויי בניה לא פוסחים על אף מקצוע בבניין וזאת על אף שקיימים 5 מקצועות ראשיים בבניין, שדווקא בהם ניתן לראות חזרתיות גדולה מאוד של הליקויים במהלך ביצוע בדק בית. יחד עם זאת, חשוב להדגיש כי דין ליקויים בריצוף אינו דומה כלל וכלל לדין ליקויים שבאיטום. הכוונה כמובן בכך היא שבליקויי איטום למשל, נדרש לעיתים לפרק ריצופים ומערכות שלמות לצורך איתור ותיקון תקלה. מנגד, ליקוי בניה ואיטום בריצוף יכול להיות נקודתי בלבד.

ליקויי בניה - ליקויים בביצוע

תחומים שכיחים של ליקויים בבניה

ליקוי בניה הנפוצים ביותר בדר"כ מופיעים בתחומים הבאים: איטום, אינסטלציה, ריצוף/חיפוי ואלומיניום. בעיות נוספות כאמור, ניתן למצוא גם בשאר מקצועות הבניה דוגמת: צבע, טיח, רובה, נגרות, מסגרות ועוד. לרוב, הכשלים במקצועות אלה משקלם יחסית קל יותר באופן התיקון והמשמעויות הנגזרות מאותם ליקויים.

במקביל,על אף מפח הנפש והתסכול הגדול שנגרם כתוצאה מליקויי הבניה, אציין כי מרבית הליקויים ניתנים לתיקון לאחר ביצוע בדיקת ליקויי בניה. במקרים שבהם הליקוי הוא בלתי הפיך, יידרש הקבלן להגיע להסדר כלשהו עם הדייר, לצורך סילוק הטענה בדבר אותו ליקוי ספציפי. במקרים שבהם ייגרם נזק ממשי בהיעדר אפשרות לתיקון, לקבלן לא תיוותר ברירה אלא לפעול לתיקון הליקויים לאלתר.

אציין כי בתי המשפט בישראל נוטים לעשות חסד עם קבלנים, שמישרים מבט אל מול התקלות וכאב הדיירים ובהתאם מקבלים את "זכות התיקון" שניתנת להם עפ"י חוק. בעוד שקבלנים אחרים המתכחשים לעצם קיום הליקויים, נלקחת מהם זכות התיקון ובפועל מישהו אחר יכנס לנעלי הקבלן, מה שיגרום לעלויות גבוהות יותר משמעותית לתיקון הליקויים.

ליקויי בניה – ליקויים בתכנון

הקבוצה השניה של הליקויים – ליקויים בתכנון – נובעים כתוצאה מהיעדר התאמה בין התוכנית שסיפק הדייר לקבלן לצורך שינויים, או תוכנית אחרת שצורפה למפרט המכר ואשר בהתאם התגלו אי התאמות בין התוכניות ובין הביצוע של הקבלן בפועל – ובמקרה הזה אין הבדל אם מדובר בדירה חדשה או בשיפוץ לדירה ישנה.

עם זאת,ועל אף המגבלות הרבות שקיימות לעניין הדרישות התכנוניות, קיימות גם הקלות רבות – למתכננים ולקבלנים באשר לסטיות המותרות בבנייה. הבעייתיות בליקויים תכנוניים, הינה שנדרשת עבודה רחבה יותר לתיקון הבעיה ולעיתים אף לא ניתנת לפתרון, בגלל היעדר גבהים, שיפועים וכיוצא בזה.

ליקויי בניה ותכנון שכיחים

 • מרחבי שימוש בחדרים רטובים קטנים מדי – המרחק בין הקבועות.
 • חללים לא מאווררים.
 • שוני בין תוכניות שהוגשו ואושרו במתן ההיתר ובין תוכניות הביצוע והלכה למעשה טופס 4.
 • היעדר תכנון מפורט.
 • היעדר התאמה בין המפרטים ובין מה שסופק בפועל.
 • היעדר תיאום תכנון וכתוצאה מכך, שילוב לא נכון בין מערכות הבניין.
 • היעדר עדכון תוכניות AS MADE ובין הביצוע בפועל.

לחצו על חוות דעת הנדסית לקבלת פרטים נוספים.

מידע נוסף בנושא

כמה עולה?

המחיר עבור בדיקת ליקויי בניה עומד בממוצע על כ1,500 שקלים לדירה בת חמישה חדרים. חשוב לציין שהמחיר גם יכול להיות כפול משום גודלו של הבית, נסיבות מיוחדות או גורמים אחרים.

באילו ליקויים מדובר?

בדיקת ליקויי בניה כוללת בדיקה מקיפה של הנכס. כך נבדקים הריצוף, הגג והמבנה, האיטום, החלונות, הטיח ואלמנטים רבים נוספים. הבדיקה המלאה כוללת לא רק את הדירה עצמה אלא גם את החללים המשותפים בבניין כמו למשל את גרמי המדרגות. אם למשל בדיקת הריצוף מגלה כי ישנו שיפוע לא תקין או שמקדם ההחלקה איננו תקין – הדבר יופיע בדוח הליקויים. באותו אופן יבדקו גם החלונות והחללים. אם החלונות לא נפתחים בצורה תקינה, או שהזיגוג איננו תקין הדבר יופיע גם כן בליקויים.

מתי גילינו את הליקויים?

חשוב לדעת שמבחינת החוק אתם יכולים לדרוש מהקבלן לתקן ליקויי בניה כאשר לא חלפה עדיין תקופת האחריות המשפטית של הקבלן. במידה וחתמתם על טופס הפוטר את הקבלן מאחריות סביר להניח כי לא תוכלו גם במקרה הזה לדרוש ממנו לתקן. ולכן, אם טרם חלפה תקופת האחריות אתם יכולים לפנות לקבלן ולשלוח מכתב או מייל, ואפשרות נוספת מקצועית יותר היא להציג בפניו דוח ליקויים המגובה בחוות דעת הנדסית. דוח כזה יפיקו עבורכם חברות המספקות שירותי בדק בית, אחרי ביצוע הבדיקה.

ליקויי בניה מה צריך לדעת

אם אתם נוכחים לדעת שישנם ליקויי בניה בנכס שרכשתם הרי שאתם יכולים בחלק מהמקרים לפנות לקבלן ולבקש ממנו לתקן את הליקויים שהתגלו. ניתן לפנות לקבלן באמצעות פנייה כתובה או להציג בפניו דוח ליקויים במסגרת חוות דעת הנדסית.

לאן פונים לבדיקת ליקויי בניה?

דוח ליקויי בניה כולל גם צילומים רלוונטיים של הליקויים ותמחור שלהם. כל רכיבי הדוח מסופקים למזמין העבודה הדייר, כאשר עם כל חומרי הדוח הדייר יכול לפנות לקבלן לשם תיקונם. דוח ליקויי בנייה נקרא בשפה המקצועית 'חוות דעת הנדסית' ויש לו גם תוקף משפטי בעת הצורך.

חשוב לציין שעין לא מקצועית לא תוכל להבחין בכל הליקויים ולעמוד על חומרתם, ולכן חשובה מאוד הבדיקה ההנדסית המקצועית.

איש מקצוע לביקורת

עלות תיקון הליקויים באופן עצמאי בהמשך הדרך כרוכה בהוצאות כספיות לא מבוטלות, ולכן עדיף בהרבה לפנות לקבלן במסגרת התקופה בחוק ולדרוש לתקן את הליקויים. זוהי חובתו של הקבלן, ולכן ממשו את הזכויות שלכם.

לבטיחות שלכם

חשוב גם לקחת בחשבון שוויתור על ביקורת ליקויי בניה חושף אתכם לסיכונים. ייתכן וישנם ליקויים חמורים יותר מרטיבות כמו למשל בעיה במערכת החשמל או בהתקנה לא נאותה של כבלים ולכן מדובר בבדיקה קריטית. ולא רק היבט הבטיחות אלא מה גם שליקויי בניה בסופו של יום פוגעים בנוחות שלכם ואיכות החיים שלכם משתבשת. כך למשל אם פתאום מתגלה רטיבות או בעיית אינסטלציה, הרי שתיקון הליקויים בהמשך כאשר כבר נכנסת לגור בדירה כרוך באי נוחות.

ביקורת ליקויי בניה השקעה בביטחון שלכם

ליקויים רבים לא ניתנים לגילוי ללא בדיקות מתקדמות עם מכשור מקצועי, ועל ידי בודק מקצועי שעבר הסמכה לשם כך. בודק מקצועי הוא גם הנדסאי או מהנדס ובאמצעות פניה לחברה המבצעת בדק בית תוכלו לדעת אם יש ליקויים ומהם. ממצאי הביקורת של תהליך איתור הליקויים מוגשים לכם בדוח מסכם שנקרא חוות דעת הנדסית. הדוח הזה חשוב מאוד משום שהוא הכוח שיש לכם לטעון במקרה הצורך בפני השופט אם עולות מחלוקות ביניכם לבין הקבלן. קבלנים גם לוקחים ברצינות פניות לתיקון ליקויים שמבוססות על ידי ביקורת ליקויי בניה ולכן כדאי מאוד לבצע את התהליך.

ביקורת ליקויי בניה

כאשר אתם רוכשים דירה קשה מאוד לדעת אילו ליקויים יש. יש אומנם ליקויי בניה שקל לזהות אותם אם הם גלויים לעין כמו רטיבות מוגברת, ריצוף לא תקין או משופע או חלונות שלא נסגרים היטב. אלא יש עוד קשת רחבה של ליקויים שקשה לזהות בעין לא מקצועית, מה גם שיש ליקויים שיכולים להופיע בשלב מאוחר יותר, אך בודק מנוסה יבחין בתנאים לא נאותים שעלולים להביא לאותו ליקוי בעתיד. ולכן ביקורת ליקויי בניה היא חשובה מאוד לביצוע טרם הכניסה לדירה. אחרי הביקורת תוכלו לגשת לקבלן עם דוח מרוכז של הביקורת בפניה לתקן את הליקויים שאותרו.

מעוניינים להיכנס לדירה בבטחון ?

השאירו פרטיכם ואנחנו נעזור לכם

  מעוניינים להיכנס לדירה בבטחון ?

  השאירו פרטים ותוכלו להיות בטוחים

  חברת קידום אתרים אורגני חברת קידום אתרים אורגני
  נשמח לעמוד לשירותכם דילוג לתוכן