מה צריך לשים לב בעת בדיקת דירה –

לעיתים קרובות, אני נשאל על אלו דברים אני שם דגש בבדיקות!? התשובה מתחלקת למספר פרמטרים כדלהלן:

 1. הדבר תלוי במצב הנכס, כלומר האם הנכס נמכר ישירות מהקבלן או נכס יד 2, במקרים בהם הנכס יירכש מיד 2, ייתכן והנכס שופץ והרי ככל ששופץ בעל המקצוע אינו בקיא בהכרח בכל רזי התקנות והדרישות התכנון והבניה להם חשופים יותר קבלנים שבונים מאות יחידות דיור בשנה.
 2. באיזה סוג פרויקט מדובר, האם מדובר ברכישת דירה שנבנתה במסגרת בניין חדש או אולי מדובר בבניין שהתווספו לו דירות מכוח תמ"א 38. במקרים אלו אסייג כי גם בתמ"א נדרש להבדיל בין פינוי – בינוי בו הבניין נהרס ועל תלו נבנה אחר – חדש אשר לרוב במקרים אלו הבניין יבנה עפ"י מרבית התקנות והדרישות, כאשר לעומתו בבחינת בניינים שעוברים רק חיזוק ותוספת קומות, פה השוק פרוץ לגמרי וניתן למצוא יזמים רבים בחיתוליהם או כאלו שבינם ובין בניה הקשר מנותק לחלוטין וכל שמעניין אותם הוא שורת הרווח ובהתאם קיימים ליקויים רבים ומגוונים בין אם בתחום התכנון ובין אם בביצוע.

 1. האם הנכס הוא נכס חי או שמה עמד מספר חודשים ולעיתים אפילו שנים טרם מכירתו. במקרים בהם נכסים נמכרים מכונסים, נכסי עיזבון למיניהם הדירות עומדות זמן ממושך ולעיתים אין לדעת אך וכיצד המערכות השתמרו, תוחזקו במהלך השנים. במקרים לא מעטים בהם נתקלתי, טרם בדיקת נכס הובהר מראש כי מרבית מע' הנכס כבר אינן כשירות ונדרש להחליפם מקרים בהם חובה לגלם את הוצאות ברכישת הנכס.
 2. סוג הבנייה של הנכס, האם נבנה בשיטה קונבנציונאלית/מתועשת/קלה והרי שלכל אחת משיטות בנייה אלו ישנן את המחלות והדברים הייחודיים לה. על אף שבמהלך הבדיקה נבדקים הנכסים באותה מתכונת וסדר, עדין יש לשים דגש בהתאם לסוג הבנייה על מחלות אופייניות לנכס, כשמדובר בבנייה קלה, קיימת חשיבות גבוהה לפרטי הבניין בכל הנוגע לאיטום הנכס וחדירות מים כולל אופן ביצוע החדרים הרטובים והמעטפת. בבנייה קונבנציונאלית, חשוב לבחון את אופן עיגון החיפויים למבנה ככל שקיימים, האם קיימים סדקים בקירות המעטפת.

יובהר, כי על אף העובדה שאנו מבדילים ומכיילים את הבדיקה לפי סוג העסקה, או המבנה או שיטת הבנייה. עדין מרבית מרכיבי הבדיקה וסדר הבדיקה נשאר זהה בכולן. במהלך הבדיקה אבדוק את סוג הצנרת בבניין ומע' האיטום שקיימת התאמה לדרישות ולגיל המבנה. בנוסף, אבדוק את מע' הריצוף והחיפוי שלא קיימות סטיות באופן הנחת האריחים והשיפועים הנדרשים במרפסות וגגות, כמו גם שלא קיימות סטיות העולות על המותר במקומות בהם לא נדרשים שיפועים. אבדוק שלא קיימים פגמים מכאניים באריחים, שונות בינם וקפיצות בין אריחים סמוכים. באלומיניום אבדוק שמנועי התריסים ורצועות המשיכה מתפקדים כנדרש, שהשדות נסגרים הרמטית ושלא קיימים פגיעות מכאניות, בנוסף אבדוק שמרווחי הפנים והחוץ בתחתית הארגזים תקינים, שקיים בידוד תרמי, שהסעת הכנפיים, הגומיות, המובילים והאטמים כולם במקומם. בנוסף, אני בודק את הטיח והצבע והרובה המיושם, שלא קיים גרעון יתר בצבע, משיכות, היעדר כיסוי, סטיות ביישום הטיח ע"ג הקירות, חוסר ברובה או רובה עודפת. כמו כן, אני בודק את דלתות הפנים, החשמל, המעקות והכלים הסניטריים וגם אחרי אלו אני מוודא שהמפרטים והתכניות תואמים לפני השטח. מוודא שהקבלן מילא אחר מה שהתחייב במפרט ושלא קיימות סטיות או אי התאמות בין המפרט לדירה בפועל, דבר שנבדק גם בהתאמה לתכניות הנכס. אשר גם בהם נבדקות התאמות אל מול הקיים, סטייה ממידות מינימום ועוד.

אם כך ראינו שככלל הבדיקה אינה אחידה בתכולתה ומשתנה בהתאם למצב וסוג הנכס ועדין על אף השוני, אין צורך לדאוג כי הרי נבדקים כלל הרכיבים בנכס. ל- בדיקת דירה לפני קנייה או ל- בדיקת בית לפני קנייה השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם.

לחצו כאן לקבלת שירות של חוות דעת הנדסית מקצועית.

מעוניינים להיכנס לדירה בבטחון ?

השאירו פרטיכם ואנחנו נעזור לכם

  מעוניינים להיכנס לדירה בבטחון ?

  השאירו פרטים ותוכלו להיות בטוחים

  חברת קידום אתרים אורגני חברת קידום אתרים אורגני
  נשמח לעמוד לשירותכם דילוג לתוכן