חוות דעת הנדסית לבית משפט

מהי משמעות חוות דעת הנדסית מטעם המומחה בבית המשפט? ובכן המומחה משמש 'כזרוע הארוכה' של ביהמ"ש 'ויד ימינו'. יותר ויותר שופטים ממנים מומחים מטעמם המוסכמים על שני הצדדים, לעניין ליקויי בניה. מטרת המומחה לקבוע גובה עלות התיקונים שנדרש הקבלן לבצע/שיעור הפיצוי הכספי שנדרש הקבלן לשלם בגין ליקויים שלא ניתן לבצע. מומחה ביהמ"ש מספק את 'המטריה המקצועית' בהתאם לתיק המונח בפניו ומשמש כזרוע הארוכה של ביהמ"ש ויד ימינו. בהתאם לכך, מקבלת חוו"ד המומחה, חשיבות גבוהה יותר על פני שאר חוו"ד שהוגשו.

דוגמא על חוות דעת הנדסית לבית משפט בעניין – "בתי-המשפט רואים במינוי מומחה נוהג שיש לעודדו", מסביר עו"ד גיא משיח. "המומחה חוסך את הצורך להביא ראיות נוספות ולחקור עדים ובכך חוסך זמן שיפוטי יקר והוצאות לצדדים. בדרך כלל יאמץ בית-המשפט את המלצות המומחה, אלא אם ישנם נימוקים שיניעו אותו שלא לעשות כן, למשל שגיאה קשה בחוות-הדעת".

חוות דעת הנדסית לבית משפט

בית המשפט יאמץ בדרך כלל את חוות הדעת של המומחה

דוגמא על חוות דעת הנדסית לבית משפט בעניין – עמדה זו של בתי המשפט בוטאה גם בע"א 293/88 חברת יצחק ניימן להשכרה בע"מ נ. מונטי רבי שם נקבע: "משמנה בית המשפט מומחה על מנת שחוות דעתו תספק לבית המשפט נתונים מקצועיים לצורך הכרעה בדיון, סביר להניח שבית המשפט יאמץ ממצאיו של המומחה, אלא אם כן נראית סיבה בולטת שלא לעשות כן. לא יטה בית המשפט לסטות מחוות דעתו של המומחה בהיעדר נימוקים כבדי משקל שיניעוהו לעשות כן.

חוו"ד מומחה ביהמ"ש, מתקבלות לרוב ללא עוררין ומהוות גושפנקא לאומדן ראש הנזק. ועם זאת, חוו"ד מומחה 'אינה חסינה בפני ביקורת עניינית, היא איננה בבחינת "לוחות הברית", כזה ראה וקדש ובהתאם ניתן לנסות ולתקוף אותה, בכלים החוקיים ובדרכים המשפטיות המקובלות'.

ביהמ"ש אינו חייב לאמץ חוות דעת מטעם מומחה

דוגמא – ביהמ"ש העליון בע"א 680/87 המגן חברה לביטוח בע"מ נ' יוסף אליהו, אגב הפניה לפסק דינו של הנשיא שמגר בבע"א 402/85 מרקוביץ ואח ' נ' עירית ראשון לציון , הביע את זכותם של הצדדים לדרוש הבהרות מהמומחה ואף לחקור אותו בבית המשפט בפוסקו: "הצדדים רשאים לדרוש הבהרות מן העד, כאמור בתקנה הרלוואנטית, ואף לחקור אותו, כפי שעולה מפקודת הראיות (נוסח חדש), תשל"א-1971. אולם יכולתם של הצדדים להביא ראיות נוספות מצטמצמת".

האם ניתן להגיש ערעור בערכאה לעניין חוות דעת מטעם מומחה?

דוגמא – בע"א 680/87 המגן בע"מ ואח' נ. אליהו מ"ו (154,)4 נפסק: " מקום שהערכאה קמא פסקה על סמך דברו של המומחה, מצומצמת מידת ההתערבות של ערכאת הערעור. היא לא תתערב, אלא אם כן נראה לה שהמומחה שגה עד כדי כך שאפילו בית המשפט, החסר ידע מקצועי באותו תחום, יוכל לומר שדעתו של המומחה מופרכת".

מידע נוסף בנושא

לאן פונים

על מנת לקבל שירות של חוות דעת הנדסית לבית משפט עבור הנכס שלכם, בין אם מדובר על דירה או נכס מסוג אחר – תוכלו לפנות לחברה אשר מתמחה בביצוע בדיקות בדק בית לפני קנייה. תקבלו ייעוץ, ליווי ומענה מקצועי על כל שאלה.

מה צריך לדעת על חוות דעת הנדסית לבית משפט

חוות דעת הנדסית לבית משפט כוללת מידע על הבודק עצמו מבחינת ההכשרה שלו, את רישומו כמהנדס, הנדסאי או אדריכל ואת פירוט הכלים באמצעותם הבודק ביצע שימוש במהלך התהליך. בחוות הדעת כלול גם תיאור של הנכס מבחינה מיקום, מה כולל הנכס והאם היו תשתיות מחוברות לנכס טרם הבדיקה של חשמל ומים. ישנו פרק על ליקויי הבנייה בשלד ככל שיש כאלו. מדובר בפרק חשוב משום שליקויי בנייה בשלד הינם ברי השלכה על ליקויים נוספים בנכס, וכמובן שבחוות הדעת גם כלול פירוט של יתר הליקויים שאינם קשורים בשלד עצמו. בחלק נוסף כלול גם אומדן העלויות לצורך תיקון הליקויים המפורטים.

המשמעות

במסגרת בדיקת בדק בית מסופק לדייר דוח שנקרא חוות דעת הנדסית, והוא כולל את רשימת הליקויים שנמצאו כולל כל המסמכים, הצילומים ומה שדרוש לכך. במקרה שזו נדרשת חוות דעת הנדסית לבית משפט הרי שכלול בה גם פרק של אומדן עלויות תיקונים והמבנה משתנה מעט מבודק אחד לשני. חוות דעת כזו תשמש אתכם כדי לתבוע את הקבלן וממצאי חוות הדעת ישמשו כראייה בבית המשפט. על הדוח חתום בודק מקצועי שהוא מהנדס או הנדסאי בהכשרתו ושיש לו הסמכה מיוחדת לביצוע בדיקת בדק בית.

חוות דעת הנדסית לבית משפט – מה צריך לדעת

כאשר מזמינים בדיקת בדק בית לאיתור ליקויים בנכס יכולות להיות לכך שתי סיבות. הראשונה היא בדיקת בדק בית במסגרת תהליך רכישת הדירה, ומטרתו לאתר ליקויים שעל הקבלן לתקן. הסיבה השנייה היא לצורך הכנת חוות דעת הנדסית לבית משפט לצורך דיון ותביעה של הקבלן – כאשר ישנן אי הסכמות ומחלוקות בין רוכש הנכס לבין החברה היזמית או הקבלנית. כמובן שאנו לא מאחלים לאף אחד להגיע למצב של התדיינות משפטית בנושא, אך קורה לא אחת שזו הסיטואציה.

מעוניינים להיכנס לדירה בבטחון ?

השאירו פרטיכם ואנחנו נעזור לכם

    מעוניינים להיכנס לדירה בבטחון ?

    השאירו פרטים ותוכלו להיות בטוחים

    חברת קידום אתרים אורגני חברת קידום אתרים אורגני
    נשמח לעמוד לשירותכם דילוג לתוכן