בדק בית דירה מקבלן

אין יום שבו אני לא נשאל מתי הזמן הטוב ביותר להזמין אותי לבדיקת הנכס!? או בקיצור 'בדק בית'. בניגוד לחברות בדק בית רבות, טובת הלקוח תמיד עומדת בעיניי לפני הכול ובהתאם אני מציג את כלל האלטרנטיבות העומדות לרשותו והיתרונות והחסרונות בכל אחת מהן.

חלק מהחברות מאפשרות לבצע בדיקה עוד בשלב פרוטוקול מסירה ראשוני, כמובן שזה הדבר האידיאלי היות ובמידה והקבלן מקבל כבר בשלב הזה את חוות הדעת, יש סיכוי שהוא יתקן את הליקויים לפחות את חלקם ובכך ימנע מאיתנו בזבוז של ימי חופש שנידרש לקחת, שלא לדבר על הלכלוך והבלאגן שיעשו בבית אחרי שכבר יהיה מרוהט נקי ויפה.

הבהרה – ישנם קבלנים שאינם מאפשרים בדק בית בשלב הזה, כל עוד הדירה לא נמסרה לדייר, הרי שהיא עדין בחזקת הקבלן באופן משפטי ובהתאם הקבלן לא מחויב לאפשר את הבדיקה. עם זאת, קבלנים שמכבדים את עצמם מאפשרים את הבדיקה וחוסכים לדיירים את עוגמת הנפש וההרגשה כאילו הקבלן מסתיר ליקויי בנייה בזה שאינו מאפשר את ביצוע הבדיקה.

ואם בכל זאת רוצים לבצע בדק בית לדירה חדשה?

האפשרות השנייה, היא ביצוע בדק בית בשלב קבלת המפתח, גם בשלב זה דיירים רבים חוששים שמה אם הבודק לא ילווה אותם אז משפטית מצבם יהיה נחות על אלו שהביאו בודק. כל שכן, כשהקבלן מחתים אותם על כל מיני סעיפים לא הגיוניים, דוג': שהדייר מתחייב שלא יתבע את הקבלן, או שהוא מצהיר שאלו כל הליקויים הקיימים בדירה ומלבד זאת הכול נמצא תקין. חשוב להבין שמשפטית פרוטוקול המסירה לא מקבל כזה יחס בביהמ"ש, החשוב ביותר היא חוות הדעת. בקצרה, אחדד כי הפרוטוקול נרשם בד"כ באתר בצורה ידנית, מרושלת עם הרבה טעויות, ללא אסמכתאות ובטח לא ע"י גורם מקצועי והכוונה היא לא לנציג הקבלן, אלא דווקא לדיירים שלהם אין שום מושג אך אמורים לקבלן דירה? מה הם התקנים? וכיוצא בזה. ובהתאם כמעט ואין משמעות לפרוטוקול בביהמ"ש. הדבר החשוב אם כן, זוהי חוות הדעת המתארת את הליקויים באופן ענייני, הנדסי, כוללת ציטוטים של דרישות התקן ואסמכתאות מתאימות לכך.

האפשרות השלישית שדיירים לא מכירים כלל ואלו שכן בד"כ עוסקים בעו"ד, הנה העובדה שדייר יכול להגיש חוות דעת לדירה גם אם עברו שנים רבות מאז אכלוס הדירה. הכוונה היא שכל עוד אין התיישנות ניתן להגיש חוות דעת ואף לתבוע את הקבלן. אכן הדברים ששלובים בזה הנה העובדה שקיימות תקופות בדק ואחריות קבועות בחוק, כאשר הארוכה מביניהם הנה בגין נשירת חיפויים ממבנה עד 10 שנים, כאשר גם בעניינה יצאו פסיקות ענפות לתקופות ארוכות הרבה מעבר לתקופת הבדק והאחריות הקבועות בחוק וזאת בגלל החומרה הנגזרת מליקויים המסכנים חיים במבנה.

בדק בית דירה מקבלן

מידע נוסף בנושא

התזמון

אתם יכולים לבצע הזמנה של בדיקת בדק בית בכל שלב שהוא – לפני או אחרי הכניסה לדירה. כדאי מאוד לבצע בדק בית דירה מקבלן לפני הכניסה לדירה משום שאז קל יותר לפנות לקבלן לתיקון ליקויים. אחרי הכניסה לדירה חוסר הנוחות שכרוכה בביצוע התיקונים גבוהה הרבה יותר. שימו לב שהחוק גם קובע פרקי זמן שונים במהלכם ניתן לפנות לקבלן ולדרוש ממנו לתקן את הליקויים, ולכן בדקו זאת גם כן.

התהליך

חברה אשר מתמחה בביצוע של בדק בית תבצע את התהליך בהתייחס לכמה חלקים. החלק הראשון כולל בדיקת ליקויים בדירה כמו למשל האם יש רטיבות, קירות שאינם ישרים, משקופים שלא הותקנו כהלכה ועוד. בחלק השני בודקים מיקומים וכמויות של אלמנטים שונים – לוודא שיש התאמה בין המצב בפועל לבין התוכנית. כך למשל תיבדק התאמה בין מיקום וכמות נקודות החשמל בפועל לבין התכנון. בחלק השלישי שטח הדירה נמדד והוא נאמד ביחס לשטח שתוכנן – כאשר ניתן לסטות מהתכנון באחוזים מסוימים, בהתאם לקבוע בחוק ובתקנות.

ומכאן אתם יכולים להבין שעין לא מקצועית לא תוכל לבצע את כל תהליך בדק הבית בצורה מיטבית. בדק בית דירה מקבלן הוא חיוני מאוד וחשוב מאוד לבצע זאת.

המטרה – בדק בית דירה מקבלן

הקבלן בונה את הדירה שרכשתם ממנו אך מי מבטיח לכם שהוא אכן בונה את הדירה ואת החלקים המשותפים בבניין בהתאם להתחייבויות שלו בחוזה כלפיכם. בתהליך הבנייה קורה לא אחת שישנם ליקויי בנייה כמו גם אי התאמות בין התחייבות הקבלן לבין מה שסופק בפועל. כך למשל ייתכן ותגלו שהריצוף בפועל שונה מזה שהקבלן התחייב לו. עין בלתי מקצועית תתקשה להבחין בכל הליקויים האפשריים.

מדוע חשוב לבצע בדק בית דירה מקבלן

ישראלים רבים שרוכשים דירות חדשות מקבלנים ויזמים בפרויקטים בניה שונים ברחבי הארץ כבר הפכו זאת לעניין שבשגרה – לבצע בדק בית לדירה. בדק בית דירה מקבלן הוא נפוץ מאוד ותוכלו לעשות זאת בעצמכם, או להזמין איש מקצוע מוסמך מטעמה של חברה המספקת שירותי בדק בית.

בדיקה דירה לפני מסירה

כחלק מתהליך רכישת דירה שימו לב שאתם לא מדלגים על שלב חשוב ביותר והוא בדיקת דירה לפני מסירה. בדיקת דירה בשפה המקצועית נקראת בדק בית ומבוצעת על ידי חברה מוסמכת עם אנשי מקצוע שהוכשרו לביצוע הבדיקה. בדק בית הוא תהליך בדיקת ליקויים בנכס, כאשר בסיום התהליך מופק דוח שנקרא חוות דעת הנדסית. הדוח הזה חשוב מאוד משום שהוא נותן לכם את היכולת להחזיק ביד הוכחה משפטית כלפי הקבלן, ולדרוש לתקן.

מדוע יש ליקויים

אין כמעט דירה חדשה שנבנית שלא צצים בה ליקויים כאלו או אחרים אגב תהליך הבניה, ולכן תהליך בדיקה דירה לפני מסירה הוא קריטית. הליקויים נובעים מנסיבות שונות כמו עבודה שאינה מקצועית מספיק, טעויות, אי התאמות בין התוכניות לבין הביצוע, אילוצים בשטח ושימוש בחומרי גלם זולים שאינם איכותיים. סיבה נוספת היא תכנון של הדייר שהוגש לקבלן כאשר התכנון אינו מפורט מספיק ולכן יש פינות שונות שניתנות לפרשנות או להבנה שונה של הקבלן לעומת כוונת הדייר.

חלון זמן

אם ישנם ליקויים שאתם לא יודעים עליהם ולא ניצלתם את פרק הזמן בחוק במסגרתו אתם רשאים לפנות לקבלן לתקן ליקויים (או במסגרת שנות האחריות) – הרי שתאלצו לתקן בעצמכם. שימו לב שאם חתמתם בפני הקבלן על מסמך שפוטר מאחריות, הרי שגם במקרה הזה לא תוכלו לדרוש לתקן. ולכן, לפני שאתם חותמים על מסמך כזה או אחר לפני הכניסה לדירה, אתם חייבים להזמין בדיקה דירה לפני מסירה.

בדיקה דירה לפני מסירה מה חשוב לדעת?

ואם אתם שואלים את עצמכם מה קורה במקרה שבו הקבלן מסרב לבצע תיקון הליקויים שמופיעים בדוח הסופי של בדק הבית – הנה לפניכם התשובה לכך. תהליך של בדיקה דירה לפני מסירה הוא מקובל מאוד והדוח שמופק יש לו תוקף משפטי. אם הקבלן מסרב מסיבותיו שלו לתקן הרי שתוכלו לתבוע אותו. אפשרות נוספת פשוטה יותר היא הליך בוררות. חברת בדק בית מקצועית תוכל גם לסייע לכם בכך – הכל תחת מטריה אחת, מבלי שתצטרכו לטרטר את עצמכם מול כמה גורמי מקצוע שונים.

מעוניינים להיכנס לדירה בבטחון ?

השאירו פרטיכם ואנחנו נעזור לכם

    מעוניינים להיכנס לדירה בבטחון ?

    השאירו פרטים ותוכלו להיות בטוחים

    חברת קידום אתרים אורגני חברת קידום אתרים אורגני
    דילוג לתוכן