סוגי הליקויים הנפוצים בבניה מתחלקים לחמשת מקצועות הבניה העיקריים כדלהלן: עבודות ריצוף – חיפוי, עבודות אלומיניום, עבודות אינסטלציה, עבודות טיח וצבע, עבודות חשמל וצנרת. ניתן לראות שעבודות השלד כמעט ולא קיימות היות ומומחים לרוב בודקים את הבניין לקראת מסירת מפתח או קבלת הנכס בפועל. חשוב להדגיש שעבודות השלד נבדקות באתר ע"י המפקח ומנהל העבודה כולל בדיקות בטונים למעבדה וחתימות מתכנן השלד ביציקות לכל קומה.

בבדיקת אותן מערכות בבניין, ניתן לראות שהמערכות הגלויות בנכס עם שטחי הכיסוי הגדולים ביותר דוג': מערכות טיח וריצוף אין המובילות בכמות הליקויים. עם זאת, אין להשוות בין תקלות הנוגעות לריצוף ובין תקלות הנוגעות לרטיבות.

בד"כ, כאשר דיירים מדברים בשבחו או גנותו של קבלן זה או אחר תמיד מייחסים חשיבות לנושא הרטיבות לאור הרגישות הגבוהה והמטרד שליקוי זה מייצר.

אז אילו סוגי ליקויים קיימים?

ליקויים הנוגעים לרטיבות מקבלים גם משנה תוקף בבתי המשפט, בחוות הדעת ובטיפול הנדרש לעיתים לצורך איתור ותיקון הנזק. קבלנים הנותנים שרות איכותי ומהיר במקרה של רטיבות, כלל לא בשיח כאשר מדובר ב- ליקוי בנייה. ואלו במקרים בהם קבלנים מתישים דיירים וגוררים רגליים, דיירים ינצרו לעד את הסיפורים, הסבל ופסיקות בתי המשפט בעניינם, מה שבסופו יפגע קשה במכירות הקבלן והישרדותו על פני קבלנים אחרים. חשוב להבין שכל הקבלנים מוכרים מוצר זהה פחות או יותר, לעיתים קיים שוני בין המפרט או גודל הדירות. אך עדין בסופו של יום כולם נאבקים על שמם והשירות הטוב. אלו המשכילים לשמור על שמם הטוב יאריכו את חיי המדף שלהם בשוק לאורך שנים.

אשר לכמות הליקויים, ניתן לייחס עובדה זו גם לסוג המקצוע כדוג': במקומות בהם קבלן יתרשל בעבודות הריצוף, הרי שכמות הליקויים יכולה להיות גבוהה מאוד מאוד. הליקויים במקצוע זה יכולים להתחלק על כמות השברים באריחים או החיפויים ע"ג הקירות, השיפועים או היעדר השיפועים. שונות בגוון החיפויים המותקנים ואפילו הקפיצות המותרות בין האריחים. מערכות נוספות שגם בהם ניתן למצוא ליקויים רבים הנם מכלולי האלומיניום – המעקות והזיגוג והדלתות, בכל אחד מאלו ניתן למנות הרבה תקלות ותקנות הנדרשות לביצוע מושלם של העבודה. החל מהתקנה מפולסת של האביזר, כלה בשוני בין הפריטים המותקנים, היעדר איטום של אביזרים מפני רוחות ומים, היעדר בידוד תרמי ואקוסטי בחלק מהפריטים המותקנים, אביזרים תקניים שלרצועות משיכה, ידיות הפעלה מכאניות וכלה בפעולה תקינה בזמן הסעה, גרירה, פתיחה וכמובן גם עבודה בשילוב מתח חשמלי.

מאחר במערכות אלו פריטים רבים, הסבירות לאי ביצוע של אחד מהם או ביצוע לקוי של אחד מהם גבוהה מאוד כל שכן כשהקבלן מתרשל.

ליקויים אחרים הנצרבים כמובן בתודעת הדיירים הנם אלו הנוגעים לרטיבות, אם לא נאמר אז רצוי לציין שסטטיסטית מרבית התקלות הנוגעות לרטיבות בנכס מקורן מבעיות איטום ולאו דווקא צנרת כמו שמרבית האנשים חושבים. הבעיה עם רטיבות היא בהכרח הנזק המשני והתודעתי לו היא גורמת. רטיבות בהכרח גורמת לעובש, למראה לקוי מאוד של הדירה במקרים בהם קיימות נזילות מתקרות ורטיבות ע"ג קירות, קיים ריח לא טוב במקרים בהם הרטיבות מגיעה לארונות ושאר צמודי מבנה. השלכות אלו בהכרח מדרגים ליקוי זה בראש הרשימה ובהתאם יש לפעול במהירות האפשרית לתיקונם. יובהר, כי ליקויים הנוגעים לרטיבות מקורם מחתך תקלות מגוון מאין כמוהו. לעיתים נדרש זמן עד לאיתור הקלה, לעיתים נדרש מכשור ולעיתים רק לאחר פירוק ואיתור הנזק ניתן לתקנו.

ליקויי בנייה נוספים קיימים גם במערכות אחרות בנכס דוג' חשמל ותקשורת, עם זאת כמות הליקויים במקצה זה נמוכה וגם פחות בעייתית בחשיבותה. על אף העובדה כי מדובר בבעיות חשמל לרוב, בעיות חשמל בנכס מינוריות ומסתכמות בחוטים שאינם גלויים באביזרים ובהתאם חלק מאביזרים אינם עובדים, במפסקים הפוכים, בנק' שנשכחו או נקברו ונדרש להשלים או במקרים של סימון לוחות והתקנת אביזרים ולוחות תקניים. המקרים היחידים שאותי מדאיגים כבודק הנם תקלות שנראות לעיתים רחוקות אך מערבות בעיות חשמל ומים, במקרים אלו חובה טיפול ומקצועי מאוד על מנת שלא ישנו תקלות אלו היכולות לגרום לקצרים ודלקות במערכות החשמל. בחלק מהמקרים אף חברת חשמל תדרוש העברת ביקורת נוספת בדירה על מנת לוודא שהליקויים והאביזרים בכללותם עומדים בדרישות.

ליקויים נוספים ניתן לראות, גם בנושא מערכות הטיח והצבע, על אף שמקרים אלו יחסים נמוכים מאוד בחתך התקלות הכולל בדירות וזאת בגלל העובדה שמערכות אלו גלויות, הקבלן לרוב יבצע אותן ביתר שאת בגלל הנראות שבהן והקלות היחסית בתיקון ליקויים מסוג זה.

סוגי ליקויים נוספים גם אם לא הוזכרו בפתיח, ניתן לייחס כליקויים תכנוניים. ליקויים אלו יכולים להיות בהתאם לאי עמידה בדרישות מינימום, אשר לרוחב חדרים, מסדרונות, גודל חללים וגובהם וגם לתקנות הנוגעות לאוורור הנכס, לאצירת האשפה, להתאמתו בפועל לתכניות, למקרים בהם התווספו עמודים או קורות שלא תוכננו בפועל. בכל אלו קיימות דרישות רבות שהיריעה גם היא קצרה מלהכיל. ועדין ליקויים אלו עולים תכופות בדומה לליקויים בביצוע ויש לכמת אותם בנזק הכולל הנכס.

ראינו שקיימים סוגים שונים של ליקויים, מגוונים, כמותיים שמשמעות כל אחד מהם משתנה לווה דווקא בגלל גודלו. יש כאלו הנדרשים בטיפול צמוד ויש כאלו שאפשר להכיל. בנוסף, קיימים ליקויים שאינם עולים בקנה אחד עם עבודה סדורה של קבלן שבהתאם נדרשים בטיפול מקצועי, מהיר והולם עד לפתרון הבעיה. במקרים בהם קיימים ליקויים תכנוניים, יש לתת את הדעת במידה שווה ואף יותר בהתאם לסוג הליקוי הנמצא.

לבדק בית מקצועי ואיכותי

מעוניינים להיכנס לדירה בבטחון ?

השאירו פרטיכם ואנחנו נעזור לכם

    מעוניינים להיכנס לדירה בבטחון ?

    השאירו פרטים ותוכלו להיות בטוחים

    חברת קידום אתרים אורגני חברת קידום אתרים אורגני
    נשמח לעמוד לשירותכם דילוג לתוכן