תחזוקה מונעת היא פעולה חשובה של בדק בית ומתבקשת בכל בניין. בין אם מדובר בבית פרטי או בבניין דירות, נדרש לבצע תחזוקה שוטפת שמטרתה למנוע תקלות עתידיות. בדירות התחזוקה היא קלה יותר, אך עדיין יש מספר רכיבים שנדרש לתת עליהם דגש.

תחזוקה מונעת בבניין דירות

התפוררות וסדיקה ברובה שבין מרווחי האריחים המותקנים ברצפה או בקירות – התפוררות הרובה מעידה לרוב, על יישום לא טוב של הרובה. בין אם בשלב ההכנה – בביצוע ובין אם כתוצאה מיישום הרובה ע"ג רצפות מלוכלכות ושאריות בטון, דבקים ואחרים במרווחים בין האריחים שלא הוסרו כראוי.

במקרה של התפוררות הרובה, נדרש לחרוץ את הרובה הקיימת בעדינות ולהימנע משבירת מקצועות האריח, עד אשר הרובה הוסרה. לאחר מכן, יש לנקות את המרווח שנוצר 'הפוגה' וליישם מחדש רובה. במקרים של סדיקה לאורך המישקים, תהליך התיקון מורכב קצר יותר, היות ולרוב הסדיקה מעידה על כשל 'בהתקנת האריח'.

במקרים אלו, יידרש פירוק האריח בצורה מבוקרת וריצוף מחדש. במקרים אלו מומלץ להיעזר בבעל מקצוע מיומן. נדרש לציין, כי הרובה בדירה אינה משמשת כמערכת איטום ועם זאת במידה מסוימת הרובה משמשת כשכבת הגנה ראשונה מפני חדירת המים למצעים ברצפה ולגב האריחים בקירות. במקרים של חדירת מים לשכבת המצעים, חשוב להבין שבמידה ומדובר בשטחים היבשים בדירה, הרי שמים יעברו דרך רצפת הבטון לתקרת השכן כנזילה לכל דבר ועניין.

בנוסף, יתחילו סימני רטיבות על גבי הקירות – 'סימנים קפילאריים'. ואלו במקרים של חדירת מים בחדרים הרטובים, הרי שבאופן תיאורטי לא אמורים להיגרם נזקים. אולם גם שם המים מייצרים תקלות ומעמידים את כלל פרטי האיטום במבחן כדוגמת מעבר מים דרך מעברי צנרת, חגורות הפרדה והפרשות מלחים בין הפוגות. בנוסף, בחדרים רטובים ומרפסות מרוצפות, קיימת מערכת נוספת של איטום שכל מטרתה למנוע חדרת מים למצעים וזאת בדומה לרובה. עם זאת, בשונה מהרובה שאינה יודעת לקבל שינויים ותזוזות, נדרשים הקבלנים ליישם חומר גמיש בכל מקום בו קיר מחופה פוגש רצפה, או בין החיבורים של הקירות עצמם 'בגרונג'. יישום החומר הגמיש באזורים הרטובים נקרא 'מישקי הפרדה' ובהיעדר יישומו מים כאמור יחדרו את שכבת המצעים.

 • בדיקת נקזים ומרזבים במרפסות וגגות – בדיקה תקופתית שבדרך כלל מבוצעת לפני החורף ושכל מטרתה לוודא שמרפסות הדירה או נקזי הגג והמזחלות יהיו נקיים ויאפשרו מעבר מים תקין. בהרבה מקרים בהם מתגלים ליקויי רטיבות בתחתית תקרות ובאזורי הנקזים, נמצא שהקווים מלאים בלכלוך, בין אם כתוצאה מלכלוך בראשיתי מתקופת הבנייה שגרם להצרת הקו ובין אם כתוצאה מלכלוך עילי שחדר למרזב כתוצאה מהיעדר תחזוקה מונעת שוטפת.
 • מעטפת הבניין – בין אם מדובר בבניין ישן או חדש. בין אם מדובר בחיפוי קשיח 'אבן טבעית', פסיפס או טיח עם מערכת צבע מעל. בכולם, בלי יוצא מן הכלל נדרשת בדיקה תקופתית. מרבית הדיירים ובפרט וועדי הבתים אינם יודעים שחזיתות הבניין נדרשות בתחזוקה לא פחותה מפנים הבניין. הדרישה הינה דרישת מחייבת, שעיקריה הינה – סקירה ויזואלית של מעטפת הבניין, איתור כשלים ומפגעים בולטים בחזיתות כדוג' סדקים, התפוררות, רטיבות, בדיקת המישקים כחול/איטום ועבודות שבוצעו ע"י דיירים המסכנות וגורמות למפגעים במעטפת הבניין. תחזוקה טובה של מעטפת הבניין הינה נוסחא לבניין בריא.
 • סימני רטיבות – בדירות רבות בהן אני מבקר ומבצע בין היתר בדיקת רטיבות, אני לעיתים רואה תמונה עגומה של דיירים החיים תקופות ארוכות עם רטיבות מתמשכת בנכס. הרטיבות הינה מפגע תברואתי ואסתטי כאחד. סימני הרטיבות יכולים להופיע במספר וריאציות: רטיבות מעל הפנלים, קירות ותקרות, הפרשות מלחים ותפרחות כדוג' אבקה לבנה הנראית על פני הפוגות שבין האריחים וריח טחב חזק אשר גם הוא מעיד לרוב על מקור רטיבות נסתר. במידה והתגלתה רטיבות בנכס נדרש לסקור את הנכס וויזואלית ולחפש מקורות פוטנציאלים לנזילה ו/או לחדירת מים בתוך הנכס ואליו.

שמירה על נכס נקי מליקויים לא רק שומרת על תפקוד הנכס והנראות שלו, אלא גם שומרת על אורח חיים בריא של המשתמשים בו. מעוניינים בביצוע בדיקת דירה לפני רכישה או בדק בית? פנו אלינו בטלפון או השאירו פרטים בתחתית האתר.

לחצו כאן לחוות דעת הנדסית ומקצועית.

מעוניינים להיכנס לדירה בבטחון ?

השאירו פרטיכם ואנחנו נעזור לכם

  מעוניינים להיכנס לדירה בבטחון ?

  השאירו פרטים ותוכלו להיות בטוחים

  חברת קידום אתרים אורגני חברת קידום אתרים אורגני
  נשמח לעמוד לשירותכם דילוג לתוכן