בדק בית דירה מקבלן

אין יום שבו אני לא נשאל מתי הזמן הטוב ביותר להזמין אותי לבדיקת הנכס!? או בקיצור 'בדק בית'. בניגוד לחברות בדק בית רבות, טובת הלקוח תמיד עומדת בעיניי לפני הכול ובהתאם אני מציג את כלל האלטרנטיבות העומדות לרשותו והיתרונות והחסרונות בכל אחת מהן.

חלק מהחברות מאפשרות לבצע בדיקה עוד בשלב פרוטוקול מסירה ראשוני, כמובן שזה הדבר האידיאלי היות ובמידה והקבלן מקבל כבר בשלב הזה את חוות הדעת, יש סיכוי שהוא יתקן את הליקויים לפחות את חלקם ובכך ימנע מאיתנו בזבוז של ימי חופש שנידרש לקחת, שלא לדבר על הלכלוך והבלאגן שיעשו בבית אחרי שכבר יהיה מרוהט נקי ויפה.

הבהרה – ישנם קבלנים שאינם מאפשרים בדק בית בשלב הזה, כל עוד הדירה לא נמסרה לדייר, הרי שהיא עדין בחזקת הקבלן באופן משפטי ובהתאם הקבלן לא מחויב לאפשר את הבדיקה. עם זאת, קבלנים שמכבדים את עצמם מאפשרים את הבדיקה וחוסכים לדיירים את עוגמת הנפש וההרגשה כאילו הקבלן מסתיר ליקויי בנייה בזה שאינו מאפשר את ביצוע הבדיקה.

ואם בכל זאת רוצים לבצע בדק בית לדירה חדשה?

האפשרות השנייה, היא ביצוע בדק בית בשלב קבלת המפתח, גם בשלב זה דיירים רבים חוששים שמה אם הבודק לא ילווה אותם אז משפטית מצבם יהיה נחות על אלו שהביאו בודק. כל שכן, כשהקבלן מחתים אותם על כל מיני סעיפים לא הגיוניים, דוג': שהדייר מתחייב שלא יתבע את הקבלן, או שהוא מצהיר שאלו כל הליקויים הקיימים בדירה ומלבד זאת הכול נמצא תקין. חשוב להבין שמשפטית פרוטוקול המסירה לא מקבל כזה יחס בביהמ"ש, החשוב ביותר היא חוות הדעת. בקצרה, אחדד כי הפרוטוקול נרשם בד"כ באתר בצורה ידנית, מרושלת עם הרבה טעויות, ללא אסמכתאות ובטח לא ע"י גורם מקצועי והכוונה היא לא לנציג הקבלן, אלא דווקא לדיירים שלהם אין שום מושג אך אמורים לקבלן דירה? מה הם התקנים? וכיוצא בזה. ובהתאם כמעט ואין משמעות לפרוטוקול בביהמ"ש. הדבר החשוב אם כן, זוהי חוות הדעת המתארת את הליקויים באופן ענייני, הנדסי, כוללת ציטוטים של דרישות התקן ואסמכתאות מתאימות לכך.

האפשרות השלישית שדיירים לא מכירים כלל ואלו שכן בד"כ עוסקים בעו"ד, הנה העובדה שדייר יכול להגיש חוות דעת לדירה גם אם עברו שנים רבות מאז אכלוס הדירה. הכוונה היא שכל עוד אין התיישנות ניתן להגיש חוות דעת ואף לתבוע את הקבלן. אכן הדברים ששלובים בזה הנה העובדה שקיימות תקופות בדק ואחריות קבועות בחוק, כאשר הארוכה מביניהם הנה בגין נשירת חיפויים ממבנה עד 10 שנים, כאשר גם בעניינה יצאו פסיקות ענפות לתקופות ארוכות הרבה מעבר לתקופת הבדק והאחריות הקבועות בחוק וזאת בגלל החומרה הנגזרת מליקויים המסכנים חיים במבנה.

בדק בית דירה מקבלן

בדיקת דירה חדשה מקבלן – מומלץ לבדוק

אם כן, מהי אותה בדיקה ומדוע נדרש לבדוק גם דירה חדשה?? בדיקת דירה חדשה מקבלן מתחלקת לשתיים, בחלק הראשון נבדקים הליקויים בכלל המערכות בנכס, דוג': קירות עקומים, רצפה משופעת, תקינות נק' המים והאביזרים, המעקות והזכוכיות, חיפוי הקירות וריצוף הרצפה, החשמל ופרטי האלומיניום, הדלתות והמסגרות השונים וכמובן גם בדיקת רטיבות שלא קיימת רטיבות בנכס. בחלק השני של הבדיקה נבדקות התכניות על מנת לוודא שכלל נק' החשמל והאביזרים מותקנים בכמות שהובטחה ובמיקום עפ"י תכנית, בנוסף נבדק שטח הדירה בהתאמה למידות הדירה ובסטייה המותרת לקבלן. בנוסף, נבדק גם המפרט, כאשר בשלב זה בודקים האם דברים שהובטחו סופקו, דוגמא: סוג הריצוף, גובה החיפוי בחדרים רטובים ובחדרי השרות, סוג הזיגוג בחלונות, סוגי הפתיחה של החלונות, הכנות מיוחדות למיזוג/גז. הנמכות גבס שהובטחו לטובת מיזוג האוויר, גודל לוחות החשמל, הכנות של שעוני שבת וכדומה. אציין שיחס הדירות הנבדק כיום הוא גדול יותר לטובת דירות חדשות. ההבדל בבדיקה בין דירות חדשות וישנות בעיקרו הינו בדגש על חריגות בניה, רטיבות ובלאי של חלק מהמערכות בנכס דוג': אינסטלציה, איטום ומצב הנכס מבחינת סדיקה ויציבות.

בשנים האחרונות, בדיקת דירה מקבלן הפכה לעניין של מה בכך וזאת בדומה לליווי משפטי שדייר נעזר בכל עסקת מקרקעין אותה הוא מבצע. בנוסף אציין שכיום ישנם לא מעט קבלנים שאפילו ממליצים לדיירים להזמין בודקים מטעמם בשלב פרוטוקול מסירה ראשוני, על מנת לבדוק את מצב הדירה וככל שישנן הערות הקבלן פועל לתיקון אותם ליקויים. על אף העובדה שעדין ניתן לספור את אותם קבלנים/יזמים על יד אחת, תופעה זו מתרחבת. האידיאל מבחינת הקבלן והדייר הינו שהקבלן ילמד מהטעויות שלו בביצוע לטובת הדיירים הבאים ולא פחות ימנע מלהגיע לערכאות משפטיות, הליך מיותר לכל הצדדים. אחדד נקודה חשובה נוספת, במקרים בהם קבלן אינו מאפשר בדיקת דירה חדשה, שואלים אותי דיירים מבועתים מה לעשות. חשוב לציין כי ראשית, הקבלן אינו מחויבי לאפשר לכם לבדוק את הנכס, אלא אם הכנסתם סעיף מחייב בחוזה. מדוע הקבלן אינו מאפשר!?? זו כבר שאלה מעניינת, הסיבה הרווחת היא שקבלנים מפחדים שדייר יעלה על ממצאים שהקבלן לא בדיוק מעוניין לפרוס בפניו, במילים פשוטות למה לקבלן להצביע על ליקוי. ככל שקיים ליקוי הדייר צריך למצוא אותו. במקרה שמגיע בודק לנכס, די ברור שהבודק ברוב המקרים יעלה על הליקויים כולל כאילו שגם הקבלן לא יודע שקיימים בדירה, בדרך כלל תקנות שונות. עם זאת, חשוב להבין שגם אם הדירה לא נבדקה במעמד הפרוטוקול ואפילו לא בשלב קבלת המפתח, הדייר יכול להזמין בכל עת בודק לנכס ואין זה משנה אם לפני אחרי קבלתו.

מידע נוסף בנושא

התזמון של בדק בית מקבלן

אתם יכולים לבצע הזמנה של בדיקת בדק בית בכל שלב שהוא – לפני או אחרי הכניסה לדירה. כדאי מאוד לבצע בדק בית דירה מקבלן לפני הכניסה לדירה משום שאז קל יותר לפנות לקבלן לתיקון ליקויים. אחרי הכניסה לדירה חוסר הנוחות שכרוכה בביצוע התיקונים גבוהה הרבה יותר. שימו לב שהחוק גם קובע פרקי זמן שונים במהלכם ניתן לפנות לקבלן ולדרוש ממנו לתקן את הליקויים, ולכן בדקו זאת גם כן.

תהליך בדק בית מקבלן

חברה אשר מתמחה בביצוע של בדק בית תבצע את התהליך בהתייחס לכמה חלקים. החלק הראשון כולל בדיקת ליקויים בדירה כמו למשל האם יש רטיבות, קירות שאינם ישרים, משקופים שלא הותקנו כהלכה ועוד. בחלק השני בודקים מיקומים וכמויות של אלמנטים שונים – לוודא שיש התאמה בין המצב בפועל לבין התוכנית. כך למשל תיבדק התאמה בין מיקום וכמות נקודות החשמל בפועל לבין התכנון. בחלק השלישי שטח הדירה נמדד והוא נאמד ביחס לשטח שתוכנן – כאשר ניתן לסטות מהתכנון באחוזים מסוימים, בהתאם לקבוע בחוק ובתקנות.

ומכאן אתם יכולים להבין שעין לא מקצועית לא תוכל לבצע את כל תהליך בדק הבית בצורה מיטבית. בדק בית דירה מקבלן הוא חיוני מאוד וחשוב מאוד לבצע זאת.

המטרה – בדק בית דירה מקבלן

הקבלן בונה את הדירה שרכשתם ממנו אך מי מבטיח לכם שהוא אכן בונה את הדירה ואת החלקים המשותפים בבניין בהתאם להתחייבויות שלו בחוזה כלפיכם. בתהליך הבנייה קורה לא אחת שישנם ליקויי בנייה כמו גם אי התאמות בין התחייבות הקבלן לבין מה שסופק בפועל. כך למשל ייתכן ותגלו שהריצוף בפועל שונה מזה שהקבלן התחייב לו. עין בלתי מקצועית תתקשה להבחין בכל הליקויים האפשריים.

מדוע חשוב לבצע בדק בית דירה מקבלן

ישראלים רבים שרוכשים דירות חדשות מקבלנים ויזמים בפרויקטים בניה שונים ברחבי הארץ כבר הפכו זאת לעניין שבשגרה – לבצע בדק בית לדירה. בדק בית דירה מקבלן הוא נפוץ מאוד ותוכלו לעשות זאת בעצמכם, או להזמין איש מקצוע מוסמך מטעמה של חברה המספקת שירותי בדק בית.

בדיקה דירה לפני מסירה

כחלק מתהליך רכישת דירה שימו לב שאתם לא מדלגים על שלב חשוב ביותר והוא בדיקת דירה לפני מסירה. בדיקת דירה בשפה המקצועית נקראת בדק בית ומבוצעת על ידי חברה מוסמכת עם אנשי מקצוע שהוכשרו לביצוע הבדיקה. בדק בית הוא תהליך בדיקת ליקויים בנכס, כאשר בסיום התהליך מופק דוח שנקרא חוות דעת הנדסית. הדוח הזה חשוב מאוד משום שהוא נותן לכם את היכולת להחזיק ביד הוכחה משפטית כלפי הקבלן, ולדרוש לתקן.

מדוע יש ליקויים

אין כמעט דירה חדשה שנבנית שלא צצים בה ליקויים כאלו או אחרים אגב תהליך הבניה, ולכן תהליך בדיקה דירה לפני מסירה הוא קריטית. הליקויים נובעים מנסיבות שונות כמו עבודה שאינה מקצועית מספיק, טעויות, אי התאמות בין התוכניות לבין הביצוע, אילוצים בשטח ושימוש בחומרי גלם זולים שאינם איכותיים. סיבה נוספת היא תכנון של הדייר שהוגש לקבלן כאשר התכנון אינו מפורט מספיק ולכן יש פינות שונות שניתנות לפרשנות או להבנה שונה של הקבלן לעומת כוונת הדייר.

חלון זמן בדק בית דירה חדשה מקבלן

אם ישנם ליקויים שאתם לא יודעים עליהם ולא ניצלתם את פרק הזמן בחוק במסגרתו אתם רשאים לפנות לקבלן לתקן ליקויים (או במסגרת שנות האחריות) – הרי שתאלצו לתקן בעצמכם. שימו לב שאם חתמתם בפני הקבלן על מסמך שפוטר מאחריות, הרי שגם במקרה הזה לא תוכלו לדרוש לתקן. ולכן, לפני שאתם חותמים על מסמך כזה או אחר לפני הכניסה לדירה, אתם חייבים להזמין בדיקה דירה לפני מסירה.

בדיקה דירה לפני מסירה מה חשוב לדעת?

ואם אתם שואלים את עצמכם מה קורה במקרה שבו הקבלן מסרב לבצע תיקון הליקויים שמופיעים בדוח הסופי של בדק הבית – הנה לפניכם התשובה לכך. תהליך של בדיקה דירה לפני מסירה הוא מקובל מאוד והדוח שמופק יש לו תוקף משפטי. אם הקבלן מסרב מסיבותיו שלו לתקן הרי שתוכלו לתבוע אותו. אפשרות נוספת פשוטה יותר היא הליך בוררות. חברת בדק בית מקצועית תוכל גם לסייע לכם בכך – הכל תחת מטריה אחת, מבלי שתצטרכו לטרטר את עצמכם מול כמה גורמי מקצוע שונים.

בדק בית דירה חדשה מקבלן: מתי לבדוק

מקובל לבצע בדיקת דירה חדשה מקבלן לפני אכלוס הנכס. ביצוע הבדיקה כאשר כבר נכנסת לדירה הוא קשה ומסורבל הרבה יותר, ואם יתגלו ליקויים פינוי הדירה וביצוע התיקונים הדרושים כרוך באי נוחות רבה לבני הבית. שימו לב שאתם יכולים לבצע את הבדיקה מתי שתרצו, אך יש פרקי זמן קבועים בחוק, וגם בהתאם לחוזה מול הקבלן, שבמהלכם אתם יכולים לגשת לקבלן עם תוצאות בדק הבית ולדרוש ממנו לתקן את הליקויים שנמצאו.

על בדיקת בדק בית

עין בלתי מקצועית תתקשה להבחין בכל הליקויים, מה גם שיש ליקויים שלא ניתן לזהות בלי מעבר על המפרט ועל התחייבויות הקבלן בחוזה. מדובר בסט שלם של בדיקות ואלמנטים ודרוש לשם הבדיקות גם מכשור מיוחד וידע נרחב בהנדסת בניין. כדאי מאוד לפנות לחברה אשר מבצעת בדיקת בדק בית לשם בדיקת דירה חדשה מקבלן שרכשתם.

בדיקת דירה חדשה מקבלן

יש כמה דברים שחשוב מאוד לבצע בתהליך רכישת דירה, ואחד מהם הוא בדיקת דירה חדשה מקבלן. כשאתם רוכשים דירה אתם למעשים רוכשים מכלול של חלקים שנבנו בתהליך הנדסי, עם מערכות קשורות. הדירה שרכשתם כוללת מערכות חשמל, מים, אינסטלציה כמו גם יציקות בטון והשלד. ונשאלת בהקשר הזה השאלה הבאה: כיצד אתם יכולים לדעת שהקבלן מספק לכם דירה ללא ליקויים ותקלות? כיצד למשל תדעו שאין בעיות איטום ונזילות. בדיוק בשביל זה כדאי מאוד להזמין בדק בית.

מחיר של בדיקת דירה חדשה מקבלן

העלות של הזמנת בדיקת דירה חדשה מקבלן היא נמוכה מאוד ביחס לעלות הדירה ולתועלת מהבדיקה. המחיר נע בין 1,400  ל 2,000 שח תלוי בהיקף הבדיקה ובגורמים נוספים, אך לכל הדעות מדובר במחיר משתלם במיוחד ביחס לתועלת.

אם לא תבצעו בדיקת דירה חדשה מקבלן ייתכן מאוד שלא תדעו על ליקויים שקיימים, וכאשר תגלו אותם זה יהיה כבר מאוחר מדי. הבדיקה מקיפה מאוד ובסיומה אתם מקבלים דוח שנקרא חוות דעת הנדסית בו מפורטים על הליקויים. ליקויים נפוצים הם של איטום ונזילות, אינסטלציה, שיפוע בריצוף כמו גם חוסר התאמה בין המפרט והתכנון לבין הביצוע בפועל מבחינת מידות.

לפני הכניסה לדירה

כדאי מאוד להזמין בדק בית לדירה חדשה מקבלן לפני שאתם נכנסים לדירה. אם למשל תיכנסו לגור בדירה ותגיע עונת החורף שתבשר לכם על בעיית איטום או רטיבות בגג או בקירות – יהיה מאוד לא נעים וטרחני לטפל בכך תוך כדי עונת החורף. ולא מדובר רק על ליקויי איטום אלא על רשימה ארוכה של ליקויים אפשריים שכדאי מאוד לתקן ולמנוע החרפה שלהם ככל שחולף הזמן. השורה התחתונה היא שרצוי מאוד לבצע בדק בית לדירה חדשה מקבלן לפני פרוטוקול מסירה.

כמה עולה בדק בית לדירה מקבלן

על בדק בית לדירה חדשה מקבלן תשלמו בממוצע קרוב ל 1,500 ₪ כאשר יש בדיקות בעלות גבוהה או נמוכה יותר אך זהו המחיר הממוצע.

מה כולל בדק בית לדירה מקבלן

שירות של בדק בית לדירה חדשה מקבלן כולל בדיקות מקיפות. כך למשל נבדק המבנה עצמו כולל הגג, הקירות והחיפויים. גם אלמנטים מקיפים כמו החצר, הגינה ואם יש גדר או חומה היקפית שנבנו מטעמו של הקבלן הם נבדקים גם. כל הפתחים והחלונות נבדקים כולל הדלתות. מבוצעת בדיקת אינסטלציה כולל לחץ מים במידת הנדרש וגם של מערכת החשמל. מערכת מיזוג האוויר נבדקת גם היא וגם מערכת ההסקה ככל שיש כזו. במקרה שבו יש צורך השירות גם כולל הוצאת מכתב התראה וליווי משפטי.

בדק בית לדירה חדשה מקבלן

כאשר מדובר על בדק בית לדירה חדשה מקבלן ישנם כמה וכמה היבטים שהבדיקה כוללת וחשוב להכיר אותם. חברה מקצועית אשר תבצע בכנס שלכם את בדק הבית תשלח בודק מקצועי ומוסמך ותקבלו את כל ממצאי הבדיקה ורשימת הליקויים בצורה מפורטת ומסודרת במסגרת דוח מקצועי.

בדק בית לדירה חדשה מקבלן עם אחריות

בהתאם לחוק המכר והחוזה שחתמתם עליו לרכישת הדירה הרי שהאחריות לתיקון הליקויים היא של הקבלן. חשובה לדעת שהקבלן נושא באחריות לגבי חלקים מסוימים מהדירה כמו גם העובדה שהאחריות איננה לעד, אלא בחוק קבועים פרקי הזמן בהם חלה האחריות. ולכן ככל שתקדימו לבצע בדק בית לדירה חדשה מקבלן כך תרוויחו יותר. כך למשל על אי התאמה יש שנה אחת של אחריות ועל ליקוי ריצוף למשל יש שלוש שנים אחריות.

מעוניינים להיכנס לדירה בבטחון ?

השאירו פרטיכם ואנחנו נעזור לכם

    מעוניינים להיכנס לדירה בבטחון ?

    השאירו פרטים ותוכלו להיות בטוחים

    חברת קידום אתרים אורגני חברת קידום אתרים אורגני
    נשמח לעמוד לשירותכם דילוג לתוכן