בדיקת רטיבות

בבואי לאתר ליקוי רטיבות קיימים מספר כלים המסייעים בביצוע בדיקת רטיבות לשם פתרון הבעיה כדלהלן: השלב הראשון הינו, ניתוח פרגמטי של התקלה, בדומה לאבחון רפואי אני מלקט את כל הפרטים האפשריים על מוקד הרטיבות, תדירות והישנות התקלה, חתך הרטיבות בבניין, בעיקר מיקום הרטיבות בדירה ומיקום הדירה בחתך הבניין (דירת קרקע/פנטהאוז/בין קומות/דו משפחתי וכיוצא בזה) והכול על מנת לקבל תמונה מלאה על סביבת התקה.

בשלב השני של ביצוע בדיקת הרטיבות, אני נעזר במכשור לקבלת חיווי נוסף המאשש באם אכן קיימים ליקויי רטיבות בנכס.

בדיקות רטיבות עם פרוטימטר

בדיקות רטיבות עם פרוטימטר

המכשיר הינו סוג של מדיד דיגיטלי האומד את גובה הלחות היחסית באלמנט שנבדק. במכשיר קיימת סקלה בטווח שבין 0-90, כאשר נורת החיווי מצביעה על ערכים גבוהים, המשמעות הינה שקיימת רטיבות באזור הנבדק. חשוב לציין, כי רמת הרטיבות שנמדדת שונה לחלוטין מהערכים המתקבלים בבדיקות מעבדה. עם זאת, החיווי מאפשר לקבל אינדיקציה ראשונית, האם באמת קיימים ליקויי רטיבות בנכס.

בדיקת רטיבות בפרוטימטר אינה שלמה אלמלא קבלת התמונה המלאה אשר למיקום הרטיבות בחתך הנכס, אשר לרוב בצירוף שני נתונים אלו, ניתן לאתר ולפתור בעיות רבות הקשורות למערכות האיטום, פרטי הבניין ואף גילוי מקור הנזק.

בנוסף, קיימים מכשירים ובדיקות נוספות דוגמת:

 • בדיקת שיעור הלחות במצעים.
 • בדיקות בלון לצינורות דלוחין וצמ"גים.
 • בדיקות לחץ לצנרת אספקת מים.
 • בדיקות המטרה ע"ג חזיתות/מרפסות/נשמים ועוד.
 • בדיקות אופטיות לצנרת (איתור כשלים בצנרת).
 • שימוש במכשור תרמי.

דוגמאות שכיחות למקורות ליקויי רטיבות בנכס פנים וחוץ

רטיבות שמקורה מחוץ למבנה
 • חדירות מים דרך קירות המבנה/בנק' התחברות של קיר-תקרה/רצפה
 • חדירות מים דרך מתקרת מרפסות/גגות דרך מערכות האיטום השונות
 • חדירות מים ממקומות בהם יש מעבר צנרת בבניין(צנ' מיזוג/צנרת מים/ביוב וגשם)
 • חדירות מים מפתחי חלונות דלתות ופתחי אוורור
חדירות מים פנים 
 • רטיבות כתוצאה מחדרים רטובים שאינם אטומים כנדרש.
 • מעבר מים משטחים מרוצפים אל המצעים(במקרים של חדרים רטובים ומרפסות).
 • נזילה מאביזרים (מחברים/קופסאות ביקורת/מחסומי ריח/צינורות דלוחין).
 • נזילה סמויה מכלים סניטריים (מיכלי הדחה סמויים/היקף אמבטיות/נק' מים למיניהם).
 • נזילה מצנרת אספקת מים.

הפתרון לליקויים: בדיקת רטיבות בקירות

בכל התקלות, בין אם מדובר בליקוי רטיבות המגיעים מבחוץ ובין אם מדובר בליקויים שמקורם מתוך הדירה. איתור ותיקון התקלה הינו פרמטר חשוב במשוואה. כאשר מקור הרטיבות הינו מתחת לחתך הרצפה, חולף זמן עד אשר התקלה מופיעה, תלוי כמובן בחומרת התקלה ועוצמתה. במידה וחדרו מים רבים למצעי הדירה סומסום/חול. אזי, כחלק מהליך התיקון יידרש גם ייבוש המצעים. כמו כן, במידה והתיקון המבוצע אינו מטופל בקרות האירוע, או במקרים בהם מקור הנזק מטופל, אך נשארת רטיבות כלואה במצעים.

בדיקת רטיבות בקירות בבית פרטי

אותה רטיבות תמשיך ותעלה בין אם דרך קירות המבנה (עלייה קפילארית של המים דרך הטיח) ובין אם דרך הופעת מלחים/תפרחות ברובה (המרווחים שבין האריחים). כמובן שעל הדרך יכולים להינזק גם צמודי המבנה, כלומר עובש בארונות המטבח ובכלל, התנפחות המשקופים העיוורים בדלתות הפנים ופגיעה באריחי הדירה במידה והאריחים עשויים לוחות אבן. חשוב לציין, כי לרוב ניתן לתקן את הליקויים הנגרמים. כל עוד טופלו בסמוך למועד האירוע. במקרים של שיהוי רב עד תיקון התקלה, תידרש עבודה גדולה יותר ומקיפה.

מתכוננים לבצע רכישת דירה או נכנסים לדירה חדשה? התקשרו עכשיו לתיאום בדק בית מקיף, הכולל בין היתר את בדיקת הרטיבות בדירה.

 

מידע נוסף בנושא

בדיקת רטיבות בקירות

כחלק מתהליך בדק בית של בדיקת ליקויים בדירה מבוצעת גם בדיקת רטיבות. מדובר בבדיקה חשובה מאוד שמטרתה לגלות ליקויים ואי סדרים בקירות הבית. הבדיקה מבוצעת באמצעות מכשור מיוחד ומצלמה תרמית לזיהוי התפשטות נוזלים ומים. חשוב להבין שמדובר בבדיקה קריטית מאוד ופספוס של איתור ליקוי רטיבות עלול לעלות לכם בעשרות אלפי שקלים בעתיד, אם לא יותר מכך. לכן אל תתפשרו והזמינו עוד היום לפני הכניסה לדירה בדיקת רטיבות בקירות כחלק מבדיקה כוללת שנקראת בדק בית.

כיצד מזהים רטיבות

ישנם כמה סימנים שיכולים להעיד על בעיית רטיבות, כאשר חשוב להבין שלא תמיד ניתן לזהות בצורה חיצונית ועם עין בלתי מיומנת בעיות רטיבות – ולכן זיהוי עצמאי לא מחליף בדיקה מקיפה של בדק בית. הסימנים שם טיח שהתנפח למשל או נשירה שלו. גם צבע אשר החל להתקלף מהפאנלים או רטיבות במשקופי הדלתות הם סימני אזהרה. אלו הם לא כל הסימנים כאשר אם אתם רוצים להיות בטוחים שאין רטיבות או פוטנציאל ממשי לרטיבות בעתיד, הזמינו עוד היום בדיקת רטיבות בקירות הבית.

בדיקת רטיבות בקירות יכולה לחסוך לכם הרבה כסף

בדיקת רטיבות בקירות היא רק חלק אחד מתוך סט שלם של בדיקות שיבצע בודק מקצועי, במסגרת בדק בית לנכס שלכם. בדק בית גם כולל בדיקת האינסטלציה, מערכת החשמל, הריצוף, התאמה למפרט ועוד. חשוב מאוד גם לבדוק את הזיגוג ואיטום של החלונות, שיפועים ברצפה והתאמה בין סוג הריצוף אליו התחייב הקבלן לבין מה שסופק בפועל. לעתים יש חוסר התאמה בין הסטנדרט והגימור אליו התחייב הקבלן בחוזה אל מול השטח. הניסיון לחסוך בעלויות הבניה כמו גם חוסר פירוט מספק מצד הדייר בתוכניות הבניה הנוספות שהגיש מביאים לא אחת לפערים אלו.

ולכן בצעו עוד היום בדיקת בדק בית שכוללת גם בדיקת רטיבות בקירות.

מעוניינים להיכנס לדירה בבטחון ?

השאירו פרטיכם ואנחנו נעזור לכם

  מעוניינים להיכנס לדירה בבטחון ?

  השאירו פרטים ותוכלו להיות בטוחים

  חברת קידום אתרים אורגני חברת קידום אתרים אורגני
  נשמח לעמוד לשירותכם דילוג לתוכן